Album 01 (002)

Biało-Czerwona Oraczewskiego


W środę 31 maja w Muzeum Niepodległości w Warszawie odbędzie się Wernisaż wystawy obrazów i instalacji przestrzennej Biało- Czerwona Józefa Krzysztofa Oraczewskiego.

Wystawa jest lekcją patriotyzmu ukazana w najwyższej jakości sztuki współczesnej.
– Nietuzinkowe prace tworzą̨ niepowtarzalny klimat oddziałujący na zmysły odbiorcy oraz przywołujący wspomnienia i wyobrażenia na temat niezłomności i waleczności naszego narodu – czytamy na oficjalnej stronie Józefa Krzysztofa Oraczewskiego – jest artystycznym wyrazem szacunku dla niezłomnych postaw i wartości Polaków. Prezentuje prace z lat 80-tych, 90-tych i współczesnych. Odnosi się do przełomowych wydarzeń z historii Polski i Europy. Wystawa powstawała przez lata i ma być wyrazem żywego zainteresowania artysty najistotniejszymi problemami społecznymi Polaków.

Oraczewski w swoich dziełach pokazuje wolnego ducha polskości. Kilkunaście obrazów i rzeźb w różnorodnych formach oraz instalacji, która została wcześniej zaprezentowana m.in. w BWA w Gorzowie Wielkopolskim, Centralnym Salonie Wystawowym w Moskwie czy Centrum Kultury w Trewirze.
Wystawę ilustruje dwujęzyczny album książkowy oraz muzyka skomponowana specjalnie na tę okazję.

Józef Krzysztof Oraczewski jest jednym z najbardziej cenionych współczesnych malarzy polskich. Uprawia malarstwo sztalugowe, malarstwo wielkoformatowe, rysunek i grafikę. Swoje wystawy prezentował m.in w Niemczech, USA i Izraelu. Ważną dziedziną jego twórczości są instalacje przestrzenne.

Gośćmi wystawy będą m. in. przedstawiciele administracji samorządowej i rządowej, przedstawiciele firm sektora publicznego, firm sektora bankowego, osoby prywatne oraz twórcy sztuki i kultury.

Wystawę można zobaczyć w Muzeum Niepodległości w Warszawie, w dniach 31 maja – 20 czerwca 2017 r.

Zobacz rozmowę w TVP Polonia z Józefem Krzysztofem Oraczewskim