Fot. Facebook
Fot. Facebook

Blokada Donbasu: babcie i osiłki przeciwko weteranom?


Organizatorzy i aktywiści blokady Donbasu poinformowali, że z powodu decyzji Prezydenta Ukrainy, Petro Poroszenko, zostaną oni zaatakowani przez „babcie i najemników*”.

Uczestnicy blokady Donbasu poinformowali na swojej stronie na facebooku, że po spotkaniu w Awdejewce zorganizowanym przez członków administracji prezydenta Ukrainy, zaczęto tworzyć kolumnę autobusów, do części których ładowane są babcie, a do innych – „tituszki*”.

„Poroszenko ma zamiar zorganizować kolejną prowokację, napuszczając oszukanych ludzi na patriotów Ukrainy” – oświadcza się w komunikacie sztabu blokady.

Weterani, blokada i węgiel dla Ukrainy

Przypomnijmy, że pod koniec grudnia weterani wojny w Donbasie ogłosili rozpoczęcie blokady handlowej terytoriów okupowanych przez Rosję. Miało to być działanie odwetowe spowodowane wstrzymywaniem wymiany jeńców. O rozpoczęciu akcji poinformował 26 grudnia były dowódca batalionu ochotniczego „Ajdar”, Walentin Licholit. Wcześniej członkowie batalionu zapowiedzieli, że jeśli w ciągu tygodnia „terroryści z tzw. Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej nie zwolnią wszystkich przetrzymywanych jeńców, to zostanie urządzona blokada, która obejmie wszystkie okupowane tereny”.

2 marca 2017 media ukraińskie poinformowały, że całkiem wstrzymany został transport węgla z samozwańczych republik ludowych – Donieckiej i Ługańskiej (DNR i LNR) na Ukrainę zatrzymany. Zamiast tego transporty skierowano do Rosji. Wcześniej, 2 lutego, zastępca szefa Gabinetu Ministrów Ukrainy, Władymir Kistion ostrzegł, że Kijów będzie przedłużać nadzwyczajną sytuację w sektorze energetycznym do końcem 2017 roku z powodu braku dostaw paliwa z południowo-wschodniej części kraju. Kistion powiedział, że dostawy węgla wysokoenergetycznego (antracytu) na Ukrainę zostały wstrzymane, niemniej jednak firmy nadal pracują.

Straty i reduta im. Adenauera

Kilka dni temu premier Ukrainy, Władimir Groisman, oszacowała straty wynikłe z blokady handlowej Donbasu na 3,5 mld USD. Jak przypomniał portal Tut.by, ze względu na zaprzestanie dostaw węgla na Ukrainę, Kijów musiał wprowadzić tryb awaryjny w sektorze energetycznym. W odpowiedzi na blokowanie linii kolejowych i dróg władze DNR i LNR ogłosiły przejęcie kontroli nad ukraińskimi przedsiębiorstwami znajdującymi się na terenie republik.

Organizatorzy blokady, określający siebie mianem „weteranów wojny o niepodległość” i „patriotami społecznymi” z regionu obwodu sumskiego, Kijowa, Lwowa i Tarnopola, utworzyli obecnie redutę na stacji kolejowej Konotop (kierunek moskiewski) – taka informacja znalazła się na, wspomnianej wcześniej, stronie sztabu blokady na Facebooku.

Jak poinformował miedzy innymi portal Lenta.ru, reducie nadano imię kanclerza Konrada Adenauera „który pod koniec lat 40. pomógł utrwalić wolność, co umożliwiło przywrócenie jedności kraju (Niemiec – przyp. red.) w przyszłości. W ciągu miesiąca sztab blokady planuje „podjąć skuteczną ukraińską kontrolę” wszystkie osiem głównych kolejowych przejść granicznych, przez które przejeżdżają transporty kolejowe związane z handlem z Rosją.

Wcześniej, w sobotę, 4 marca, deputowany Rady Najwyższej Ukrainy, byłego dowódca ochotniczego batalionu „Donbas”, Semen Semenczenko zagroził zerwaniem połączeń kolejowych między Ukrainą i Rosją.

Zacharczenko ogłasza blokadę Kijowa…

Szef samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), Ołeksandr Zacharczenko, oznajmił, że w odpowiedzi na blokowanie linii kolejowych i dróg z Donbasu ogłasza blokadę Kijowa, a wszystkie więzi z Ukrainą zostaną zerwane.

Jak poinformował portal Km.ru, Zacharczenko stwierdził, że mieszkańcy Donbasu nauczyli się już żyć w warunkach blokady ze strony „ugrupowań ukraińskich” i zapowiedział blokadę Kijowa.

„Od dziś zrywamy wszystkie więzi z Ukrainą, z którą walczymy” – powiedział Zacharczenko na konferencji prasowej.

…i przejęcie ukraińskich firm

Przyznał, że Donbas sprzedawał Kijowowi węgiel, żeby dostawać pieniądze i płacić pensje, ale obecnie nauczył się żyć w warunkach blokady. Zacharczenko powiedział, że ukraińskich przedsiębiorstw w DRL już nie będzie.

– Koniec ukraińskiej jurysdykcji na naszym terytorium, historycznie nasza gospodarka orientowała się na Rosję. Z punktu widzenia produkcji przemysłowej właściwe jest odradzanie tych powiązań, które były w ZSRR. To proces powolny, lecz realny. Będziemy się orientować na Rosję – powiedział szef separatystycznej DRL.

______________________________________
* „Tituszki” (za: ru.wikipedia.org) – określenie, które powstało w maju 2013 roku na Ukrainie, pierwotnie nazywano tak młodych ludzi wykorzystywanych do organizacji prowokacji przez resorty siłowe, pod koniec 2013 – początek 2014 roku, w czasie masowych protestów antyrządowych, znaczenie tego terminu rozszerzyło się na płatnych najemników i prowokatorów, wykorzystywanych do zastraszanie i atakowania oraz rozpraszania pokojowych demonstracji.