fot. poscognitivetopics.com
fot. poscognitivetopics.com

Czy mogę uczyć się we śnie?


Badania wskazują, że sen jest świetnym narzędziem, gdy chcemy zapamiętać to, czego się nauczyliśmy i przyswoić wiedzę łatwiej, niż gdybyśmy mieli robić to na jawie.

Gra na instrumentach

fot. linkedin.com

Uczestników tego badania nauczono grać na pianinie dwie proste melodie. Każdy spędził tyle samo czasu ucząc się gry, a następnie wziął dziewięćdziesięciominutową drzemkę. Kiedy spali, jedna melodia, której się uczyli, była puszczana w kółko przez cztery minuty.

Po przebudzeniu okazało się, że z większą łatwością przychodziło uczestnikom zagranie tych dźwięków, które słyszeli we śnie, niż tych, których się uczyli przed snem.

W innym badaniu badacze nauczyli uczestników grać pewną melodię na gitarze przypominającej tę z gry Guitar Hero. Jednej grupie włączono tę melodię, kiedy spali, drugiej nie. Jak można się domyślić, grupa, która słyszała melodię we śnie, poradziła sobie znacznie lepiej, gdy miała ponownie zagrać dane dźwięki.

Nauka języka

sen3

fot. chrisilluminati.com

Dobra wiadomość dla wszystkich uczących się obcego języka – włączony na noc kurs językowy przyspieszy naukę. Niestety to nie znaczy, że człowiek obudzi się mówiąc po francusku, ale zdecydowanie łatwiej będzie mu przychodziła nauka na jawie.

Przeprowadzono eksperyment, w którym udział brali Niemcy zaczynający się uczyć duńskiego. Wszystkich poproszono, żeby poszli spać. W tym czasie, jedna grupa słyszała podstawowe duńskie słowa, druga nie. Gdy po nocy słuchania słów sprawdzono umiejętności badanych, okazało się, że pierwsza grupa z łatwością znalazła na arkuszu słowa, które słyszała i miała mniejszy problem z ich przetłumaczeniem, niż grupa druga.

Żeby sprawdzić, czy jest to na pewno kwestia snu, naukowcy dali nagranie innym do słuchania, kiedy wykonują proste czynności, na przykład idą. Ich wyniki bardzo odbiegały od grupy, która uczyła się przez sen.

Dźwięk i zapach

sen4

fot. midnightrosewater.com

Mimo że sen jest rewelacyjnym narzędziem do wzmacniania swojej pamięci, okazuje się, że nauczenie się nowych rzeczy też wchodzi w grę.

Przeprowadzono badanie, w którym uczestnicy mieli za zadanie pójść spać. Nie wiedzieli, że w tym czasie zostanie puszczona muzykę i rozpylony określony zapach – raz przyjemny, jak kawa czy dezodorant, raz odpychający, jak odór zgniłych ryb. Badani oddychali głębiej w przypadku ładnych zapachów i brzydko, gdy czuli smród. Gdy uczestnicy się obudzili, włączono im muzykę przypisaną do danego zapachu. Okazało się, że w przypadku tej towarzyszącej przyjemnym zapachom, ludzie automatycznie wciągali głębiej powietrze. Gdy słyszeli muzykę związaną z nieatrakcyjnym zapachem, ich oddech się spłycał.