Fot. PAP / Michał Walczak
Fot. PAP / Michał Walczak

Konfederacja Lewiatan proponuje mediację w sprawie frankowiczów


Konfederacja Lewiatan proponuje rozwiązanie problemu kredytów frankowych na drodze mediacji, przy wykorzystaniu doświadczeń amerykańskich. Kancelaria Prezydenta nie odrzuca tej propozycji. 

W piątkowym komunikacie Konfederacji Lewiatan czytamy, że prezes Centrum Mediacji Lewiatan, a zarazem amerykański adwokat Roman Rewald „przeanalizował sytuację tzw. bańki dotyczącej kredytów hipotecznych w USA, która była przyczyną kryzysu na rynkach finansowym i nieruchomości w 2008 roku”.
 
„Okazało się, że w wielu stanach USA przed wydaniem rozstrzygnięcia sądowego w sprawach niespłaconych kredytów zastosowano instytucjonalnie obowiązkową mediację. Polegała ona oczywiście na zasadzie prawa do jej odstąpienia przez strony sporu, po przeprowadzeniu co najmniej pierwszego spotkania w sprawie mediacji” – głosi komunikat konfederacji.
 
„W podobny sposób, wykorzystując mediację, można rozwiązać problem kredytów frankowych w Polsce” – cytuje komunikat Romana Rewalda. Komunikat dodaje, że o tym pomyśle została zawiadomiona kancelaria prezydenta, która „przypomniała w liście do Centrum Mediacji, że Komisja Nadzoru Finansowego wkrótce wyda dla banków rekomendacje, które mają je skłonić do rozmów z kredytobiorcami na temat przewalutowania kredytów”. Takie rozmowy mogą być właśnie okazją do skorzystania z instytucji mediacji – miała uznać kancelaria.
 
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, komentując pomysł Lewiatana, powiedział PAP, że wszystkie działania zmierzające do skłonienia banków do dobrowolnego rozwiązania problemu kredytów denominowanych i indeksowanych do walut obcych są warte poparcia.