Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Marszałek senior o „mafii w Świnoujściu”


Świnoujście jest miejscem bezprawia – uważa marszałek senior Kornel Morawiecki – działa w nim „grupa przestępcza o charakterze mafijnym”.

Marszałek domaga się przywrócenia praworządności w gminie. Jego zdaniem – jak informuje Radio Szczecin – w skład mafii w Świnoujściu mają wchodzić prezydent miasta, a także Sąd Rejonowy w Świnoujściu oraz tamtejsza Prokuratura Rejonowa.

Według Morawieckiego o bezprawiu świadczy fakt, iż – czytamy na stronie rozgłośni – „w zakresie gospodarki mieszkaniowej w latach 2003-2016 z powództwa gminy zapadło 1400 nieważnych wyroków, z czego ponad 1000 na podstawie uchwał rady gminy, których nieważność orzekł Naczelny Sąd Administracyjny”.

Marszałek senior złożył interpelację do ministra sprawiedliwości. Stwierdził w niej, że „organ wykonawczy gminy nie tylko nie respektował i nadal nie respektuje wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale stosuje, przy współpracy z Sądem Rejonowym i Prokuraturą Rejonową najrozmaitsze szykany wobec osób domagających się przestrzegania prawa”.

Władzom Świnoujścia – uważa Morawiecki – udało się stworzenie w „wizerunku miasta wzorowego w rzeczywistości medialnej” dzięki sporemu budżetowi oraz głębokim korzeniom w układach z przeszłości.

Konflikt w radzie miasta trwa od wielu lat. Radny Stanisław Możejko wielokrotnie twierdził
publicznie, że Świnoujściem rządzi mafijny układ, któremu przewodzi obecny prezydent -Janusz Żmurkiewicz.

Mieszkańcy miasta nie chcą komentować zarzutów wobec prezydenta. Anonimowo zwracają uwagę, że najwięcej wątpliwości budzi decyzja władz miasta o wydzierżawieniu działki dla firmy dr Eris za kwotę 10 groszy za metr kwadratowy. Niejasne – ich zdaniem – są też są też przesłanki postanowień w sprawie działki szwagra prezydenta oraz spór o prowadzenia działalności gospodarczej przy ul. Nowokarsiborskiej.

Źródło: Radio Szczecin, info własne