Fot. PAP/EPA / OLIVIER HOSLET
Fot. PAP/EPA / OLIVIER HOSLET

NATO wesprze operację UE


NATO zdecydowało, że jego operacja Sea Guardian wesprze na Morzu Śródziemnym prowadzoną przez UE operację Sophia związaną z napływem migrantów do Europy – poinformował w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. 

Na koniec dwudniowego spotkania ministrów obrony Sojuszu w Brukseli sekretarz generalny poinformował, że NATO zdecydowało się także przedłużyć swoją misję na Morzu Egejskim. Stoltenberg podkreślił, że dzięki niej zmniejszył się napływ migrantów z Turcji do Europy przez Grecję.
 
„Wczoraj wieczorem sojusznicy zdecydowali, że nowa operacja NATO Sea Guardian wesprze operację UE Sophia. W ciągu dwóch tygodni okręty i samoloty NATO będą w centralnej części Morza Śródziemnego gotowe do udzielenia pomocy unijnej operacji Sophia, jeśli chodzi o obraz sytuacji i wsparcie logistyczne” – powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej w kwaterze głównej NATO.
 
Stoltenberg poinformował, że Grecja i Turcja zadeklarowały, że do 7 listopada wyślą do udziału w operacji Sea Guardian swoje okręty, a Grecja, Włochy, Hiszpania i Turcja – samoloty patrolowe.
 
Ponadto ministrowie obrony NATO zdecydowali, że od stycznia Sojusz rozpocznie szkolenie żołnierzy irackich sił zbrojnych w tym kraju. Do tej pory iraccy oficerowie szkoleni byli w Jordanii.