Fot. facebook.com/Оксана Корсак
Fot. facebook.com/Оксана Корсак

Nie tylko Donbas – blokady w całej Ukrainie


Jak poinformowały media ukraińskie, po rozpoczęciu blokady Donbasu przez tzw. weteranów ATO, „blokady, jako forma protestu” stały się na tyle modne, że zaczęły w sposób realny negatywnie oddziaływać na ekonomię kraju, a w przyszłości grożą wręcz anarchią.

Jak zauważa portal Vesti-ukr.com: „Politycy, którzy zainicjowali w styczniu blokadę dostaw węgla z Donbasu wypuścili dżina z butelki. W ciągu ostatniego miesiąca blokady dróg stało się jedną z najchytrzejszych form protestu. Zdaniem ekspertów, organizatorzy są pewni swojej bezkarności, a władze obawiają się wygaszania takich protestów. W przyszłości może to doprowadzić nie tylko do konfrontacji protestujących z państwem nie, ale także całych grup społecznych pomiędzy sobą'”.

Kosztowny sposób na protesty

Jako przykład portal podaje blokadę zatłoczonej autostrady Kijów – Charków. Uczestnicy blokady oświadczyli, że jest to protest przeciwko samowoli lokalnych urzędników.

Podobny protest miał miejsce na trasie Odessa – Kijów. Portal wspomina także o zatrzymaniu kilku rosyjskich pociągów przez aktywistów w Konotopie.

Blokady dotarły także do Kijowa. Pod koniec stycznia przy głównych wjazdach do miasta trwał protest właścicieli samochodów na zagranicznych numerach, którzy żądali zniesienia ceł na używane samochody z Europy.

Zdaniem ambasadora UE na Ukrainie, Huguesa Mingarelli, blokady zorganizowane przez weteranów ATO prowadzą do gwałtownego pogorszenia się sytuacji w gospodarce ukraińskiej – opinię taką Mingarelliwygłosił niedawno w wywiadzie dla ukraińskiej agencji informacyjnej Unian., ambasador UE do kraju Hugues Mingarelli.

Przypomnijmy, ze próba rozbicia blokady Donbasu, która spowodowała zatrzymanie 43 aktywistów nie zmieniła trudnej sytuacji z blokadami na Ukrainie. Działacze z Wołynia zażądali uwolnienia zatrzymanych członków blokady w Donbasie i zajęli budynek Wołyńskiej Obwodowej Administracji Państwowej.

Żądania aktywistów i list do prezydenta

Jak podała lokalna gazeta, „Wołyńskie Nowiny”, szef Obwodowej Administracji Państwowej Wołodymyr Gunczik przyszedł oświadczył, że jest przeciwko blokadzie, ale nie popiera jej zerwania. Ponadto stwierdził on, że nie był świadomy tego, co się zdarzyło i poprosił o czas na negocjacje z wyższymi władzami.

Ponieważ rozmowy nie dały oczekiwanego efektu, aktywiści zajęli Salę Owalną Administracji Państwowej i oświadczyli, że nie opuszczą budynku dopóki aresztowani członkowie blokady w Donbasie nie zostaną uwolnieni oraz, dopóki nie zostanie zwolniony ze stanowiska Wiaczesław Abroszkin, zastępcą szefa Policji Państwowej, a także, dopóki władze Wołynia nie wyrażą poparcia dla blokady Donbasu. Aktywiści napisali również list z żądaniami do prezydenta Petro Poroszenko oraz stwierdzili że są gotowi do ustawienia nowych blokad na terenie obwodu.

Przypomnijmy, że jak powiedział niedawno wiceminister ds. terytoriów okupowanych, Gieorgij Tuka, „prawie trzy czwarte uczestników blokady okupowanego Donbasu, to porządni ludzie, którzy bronili Ukrainy”.

Oskarżenia wobec Poroszenki

Przypomnijmy, że po spotkaniu w Awdejewce, zorganizowanym przez członków administracji prezydenta Ukrainy, zaczęto tworzyć kolumnę autobusów, do części których ładowano najemników, których zadaniem miało być rozgonienie jej uczestników. Uczestnicy blokady Donbasu poinformowali o tym na swojej stronie na Facebooku.

W komunikacie sztabu blokady oświadczono, że „Poroszenko ma zamiar zorganizować kolejną prowokację, napuszczając oszukanych ludzi na patriotów Ukrainy”.

Rozpoczęcie blokady handlowej terytoriów okupowanych przez Rosję ogłosili pod koniec grudnia weterani wojny w Donbasie. Miało to być działanie odwetowe spowodowane wstrzymywaniem wymiany jeńców. O rozpoczęciu akcji poinformował 26 grudnia były dowódca batalionu ochotniczego „Ajdar”, Walentin Licholit. Wcześniej członkowie batalionu zapowiedzieli, że jeśli w ciągu tygodnia „terroryści z tzw. Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej nie zwolnią wszystkich przetrzymywanych jeńców, to zostanie urządzona blokada, która obejmie wszystkie okupowane tereny”.