Fot. PAP/EPA / DAI KUROKAWA
Fot. PAP/EPA / DAI KUROKAWA

PAH apeluje o pomoc dla mieszkańców Rogu Afryki


Polska Akcja Humanitarna apeluje o pomoc dla mieszkańców Rogu Afryki dotkniętego klęską głodu. Wsparcia potrzebuje ponad 21 mln ludzi zamieszkujących ten jeden z najbiedniejszych regionów świata – alarmuje Polska Akcja Humanitarna.

Jak szacują organizacje humanitarne działające w regionie, problem dotyczy w sumie ponad 21 mln mieszkańców Sudanu Południowego, Somalii, Ugandy, Kenii i Etiopii, w tym prawie 900 tys. dzieci dotkniętych ostrym niedożywieniem.

Klęska głodu ogłoszona w tym tygodniu w dwóch okręgach południowosudańskiego stanu Unity oznacza bezpośrednie zagrożenie życia dla 100 tys. ludzi. Klęska głodu zagraża także mieszkańcom Somalii – w tej chwili pomocy żywnościowej potrzebują pilnie prawie 3 mln Somalijczyków – podkreśla PAH.

„Przyczyną są przede wszystkim panujące w regionie susze, niskie plony i wysokie ceny żywności. Kryzys jest najcięższy w Somalii i Sudanie Południowym – krajach, w których toczą się długotrwałe konflikty i nie ma instytucji państwowych, które mogłyby w sposób kompleksowy zająć się rozwiązywaniem problemu” – powiedziała w piątek PAP Bogna Różyczka z Polskiej Akcji Humanitarnej.

Jak poinformowała, w związku z obecnym kryzysem, misje PAH w Sudanie Południowym i w Somalii planują rozszerzyć działania pomocowe. Akcję można wesprzeć m.in. poprzez wpłaty na konto: 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem „SOS GŁÓD”, a także przez stronę internetową: www.pah.org.pl/wspieraj.