Fot. PAP/EPA / ALBERTO PIZZOLI / POOL
Fot. PAP/EPA / ALBERTO PIZZOLI / POOL

Papież zaproszony do Niemiec przez Kościół ewangelicki


Papież Franciszek otrzymał zaproszenie do Niemiec od tamtejszego Kościoła ewangelickiego w związku z pięćsetleciem Reformacji. Poinformował o tym w poniedziałek ewangelicki biskup Heinrich Bedford-Strohm po spotkaniu z Franciszkiem w Watykanie. 

„Zaprosiliśmy papieża, by wspólnie uczcić 500 lat Reformacji. Mamy nadzieję, że będzie mógł przyjechać do Niemiec, kiedy uzna to za stosowne” – powiedział na konferencji prasowej biskup Bedford-Strohm, który jest przewodniczącym Rady Kościoła Ewangelickiego w tym kraju. Rano razem z delegacją ekumeniczną uczestniczył on w audiencji u Franciszka; był w niej również katolicki arcybiskup Monachium i przewodniczący niemieckiego episkopatu kardynał Reinhard Marx.
 
Jak wyjaśnił, „papież nie odpowiedział na zaproszenie, ale spojrzał na nie z dobrą wolą”.
 
Kardynał Marx zauważył, że po raz pierwszy papieża zaprosił niemiecki Kościół ewangelicki. „Ja też już wcześniej zapraszałem, by złożył wizytę. Franciszek przyjął to z życzliwością. Mam nadzieję, że przyjedzie” – dodał.
 
W październiku zeszłego roku papież był w Szwecji na wspólnych luterańsko-katolickich obchodach 500-lecia Reformacji.
 
Podczas poniedziałkowej audiencji dla niemieckiej delegacji ekumenicznej Franciszek mówił o tym, że oba wyznania muszą „dokonać następnych kroków naprzód, patrząc w przeszłość bez urazy”.
 
Podkreślał, że trzeba dołożyć wszelkich starań, by przezwyciężyć nadal istniejące przeszkody i zintensyfikować dialog teologiczny oraz współpracę, zwłaszcza – jak dodał – w służbie na rzecz tych, którzy najbardziej cierpią, i w ochronie zagrożonego środowiska naturalnego.