Fot. PAP/EPA / MAXIM SHIPENKOV / POOL
Fot. PAP/EPA / MAXIM SHIPENKOV / POOL

Putin liczy na polityczne rozwiązanie konfliktu w Syrii


Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek na spotkaniu z przedstawicielami marynarki wojennej, że liczy na polityczne rozwiązanie konfliktu w Syrii, które przyczyniłoby się do pokonania „terrorystycznej zarazy”. 

Zaznaczył, że Moskwa nie chce „mieszać się w wewnętrzne sprawy Syrii”. Zapewnił, że celem Rosji jest pomoc w ustabilizowaniu prawowitych władz w Damaszku i walka z międzynarodowym terroryzmem.
 
Prezydent dodał, że „czym szybciej zapanuje w kraju polityczna stabilizacja, tym większe będą szanse, zarówno dla społeczności międzynarodowej, jak i dla nas na pokonanie terrorystycznej zarazy na terytorium Syrii”.
 
Jego zdaniem rosyjskie działania zbrojne w Syrii stworzyły warunki do rozmów rządu w Damaszku z opozycją, które odbyły się w stolicy Kazachstanu, Astanie. Wyraził nadzieję, że te negocjacje wpłyną na trwające obecnie rozmowy pokojowe w Syrii.
 
Putin powiedział, że na obszarze Syrii przebywają tysiące bojowników pochodzących z obszaru byłego ZSRR.
 
„Niestety na terytorium Syrii znajdują się ogromne liczby bojowników, pochodzący z byłego ZSRR i samej Rosji. Z naszych wstępnych danych wynika, że są ich tam tysiące. Według informacji GRU (Głównego Zarządu Wywiadowczego-PAP) Sztabu Generalnego i innych służb specjalnych, takich jak FSB, z samej Rosji są to 4 tys. osób, a 5 tys. z republik Wspólnoty Niepodległych Państw” – wyliczył rosyjski prezydent.
 
Przemawiając podczas spotkania z marynarzami, docenił ich zaangażowanie w rosyjską misję w Syrii. Przyznał, że zdawał sobie sprawę, iż podczas operacji zbrojnej napotkają oni „trudności”, jednak w jego ocenie wywiązali się ze wszystkich wyznaczonych zadań.
 
„Zadanie było niełatwe i skomplikowane. To miło, że sprawiliście się ze wszystkim. To duży krok w rozwoju rosyjskiej floty” – dodał.