Fot. Wikipedia
Fot. Wikipedia

Rosja stworzyła „wojska operacji informacyjnych”


W siłach zbrojnych RF utworzono wojska operacji informacyjnych. Poinformował o tym minister obrony FR, Siergiej Szojgu.

Jak poinformował portal „Russkoj Gaziety”, Szojgu poinformował o tym odpowiadając na pytanie posłów Dumy Państwowej na temat konieczności reaktywacji w armii Dowództwa Kontrpropagandy, które istniało w armii radzieckiej. Minister odpowiedział, że zostały już utworzone „wojska informacyjne”, która są o wiele bardziej efektywne i silniejsze od tych, które działały w armii radzieckiej. Według Szojgu, propaganda musi być mądra, efektywna i inteligentna.

Cyberarmia FR

Według źródeł, na które powołuje się portal, wojska operacji informacyjnych, to ta część armii rosyjskiej, której głównym zadaniem jest zarządzanie i ochrona wojskowych sieci komputerowych, ochrona rosyjskich wojskowych systemów łączności przed cyberatakami i niezawodna ochrony informacji przechodzącej przez te systemy. Wojska informacyjne zajmują się koordynacją i integracją działań operacji przeprowadzanych przez „cyberoddziały”, zajmują się ekspertyza potencjału rosyjskiego Ministerstwa Obrony i rozszerzaniem możliwości jego działań w cyberprzestrzeni.

Oleg Demidow, Konsultant i specjalista ds międzynarodowych uregulowań prawnych w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, w wywiadzie udzielonym portalowi gazety „Kommiersant” powiedział, iż istnieją dwa cele omawianych wyżej formacji: operacje cybernetyczne oraz wsparcie informacyjne.

– Jeśli mówimy o „wojskach cybernetycznych”, to ich działanie związane jest przede wszystkim z ochroną infrastruktury informacyjnej i sieci łączności, które zabezpieczają działalność Ministerstwa Obrony i agencje rządowych kraju – twierdzi Demidow.

Zdaniem eksperta, ma to zapobiec włamaniom do sieci komputerowych, naruszeniu integralności systemów oraz zapewnić bezpieczeństwo informacji w tej infrastrukturze. Do tego dochodzi możliwość prowadzenia „proaktywnych” operacji, które mogą obejmować włamania do sieci komputerowych przeciwnika, uniemożliwienie ich prawidłowego działania i powodowanie awarii tych systemów.

Rosyjska superstruktura

Demidow podkreślił, że Zachodzie to drugie zadanie (dywersja cybernetyczna – red.) wykonywane jest przez odrębne struktury, które zwykle związane nie są związane z dowództwem operacji cybernetycznych i nie podlegają mu. W Rosji stworzono jedną strukturę, która wypełnia oba zadania – dotyczące ochrony wojskowych i państwowych systemów informatycznych oraz prowadzenia wojny cybernetycznej

Ale jest też inna kluczowa. Sądząc po słowach Szojgu, struktura mieszanego typu w Rosji, które łączy w sobie funkcje dwóch fundamentalnie różnych dziedzinach: w rzeczywistości, operacji cybernetycznych i działalności produkcyjnej lub operacji wsparcia informacyjnego. Co ciekawe, struktura ta włącza w siebie także trzeci rodzaj działania – zadania dotyczące wsparcia informacyjnego (propagandowego – red.).

Odpowiedź na niedawną aferę?

Przypomnijmy, że kwestie bezpieczeństwa informatycznego oraz cybernetycznych specoperacji prowadzonych przez służby rosyjskie stały się języczkiem u wagi mediów rosyjskojęzycznych i światowych w związku z aresztowaniem, kierującego oddziałem ds. badania przestępstw cybernetycznych w firmie Kaspersky Lab, Rusłana Stojanowa oraz Siergieja Michajłowa, wiceszefa Centrum Bezpieczeństwa Informatycznego Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Wkrótce media poinformowały (więcej – w artykule „Wszyscy hakerzy FSB”) między innymi o tym, iż rosyjska spółka „Kaspersky Lab”, która produkuje programy antywirusowe pod marką „Kaspersky Anti-Virus” jest częścią „cyberoperacji” FSB i innych rosyjskich służb specjalnych i służy do infekowania sieci komputerowych oraz komputerów osobistych programami szpiegowskimi i trojanami.

Sensacją okazała się także wiadomość, iż instytut badawczy „Kwant”, który od wielu lat pracował nad rozwojem oprogramowania hakerskiego dla FSB zakupił od włoskiej firmy „Hacking Team” oprogramowanie hakerskie „Galileo”, służące do monitorowania urządzeń elektronicznych w sieci, w tym przechwytywania korespondencji, przechwytywania obrazu z kamer internetowych i mikrofonów, zapisywania zrzutów ekranowych oraz sczytywania funkcji klawiatury.