Wikipedia
Wikipedia

Sztukmistrz z Rembertowa


Uwaga! Kurtyna w górę, światła rampy i cisza! Szanowni Państwo!  Kierownik Ośrodka Studiów Przestrzeni Postsowieckiej dr Jerzy Targalski, objawił Polsce i światu prawdę. Prezydent RP Andrzej Duda cieszy się poparciem społecznym, gdyż tak zadecydowała “bezpieka”. Koniec. Kurtyna! Maestro marsza!

Teza wyjściowa ciekawa i trzeba przyznać, że od czasów dysertacji pt. “Mikroklimat kurnika, a niektóre aspektu lęgu” trudno znaleźć coś równie spektakularnego, krzepiącego serca i dającego nadzieję na przyszłość Polskiej Nauce.

Otóż filar Akademii Sztuki Wojennej, jakim niewątpliwie jest dr Targalski, odkrył, że Prezydent Duda to facet za którego poparciem społecznym stoją PRL-owskie służby specjalne. 30 lat prawie mija jak ich rozwiązano, a dalej stoją.  Domyślam się, że gdy dr Targalski mówi o “bezpiece” to ma właśnie na myśli b. SB, b. WSW etc. Albowiem specjalista od przestrzeni postsowieckiej, musi sobie zdawać sprawę, że zanim orły ministra koordynatora Mariusza Kamińskiego, zaczną kręcić prezydentami, jak pies ogonem, to jednak trochę wody w Wiśle upłynie…

Skromne magisterium nie uprawnia mnie nawet do podjęcia próby odtworzenia drogi, zapewne pełnej raf i meandrów, jaką przebyła myśl dr Targalskiego, zanim wypłynęła w bezmiar przestrzeni publicznej, dodajmy nie tylko postsowieckiej. Natomiast jestem pewny, że wypowiedzi koryfeusza Sztuki Wojennej Jerzego T. są pilnie śledzone przez akademie wojskowe West Point, czy Sandhurst… A grupa “Monty Python” do dziś żałuje, że nie było im dane poznać dr Targalskiego, pewnie zawojowaliby świat. (Informacja dla mieszkańców terenów, gdzie poparcie dla obecnej władzy sięga 80%. Monty Python to nie akademia wojskowa.)

Do rzeczy! Cóż za znajomość spraw, przenikliwość i błyskotliwa analiza – spojrzał na Prezydenta Dudę i wiedział. Przeszło ćwierć wieku po rozwiązaniu Służby Bezpieczeństwa, a dalej judzą, pociągają za sznurki marionetek, sondażami żonglują bolszewiki bezecne! Ale nie z dr Targalskim takie numery. On demaskuje i obnaża, namierza i pokazuje, a z byle czym nie wyskoczy. Tak ma. Wstydź się Andrzeju Dudo! Wstydź!

Pozostaje tylko pytanie skoro b. SB, czy chłopaki od Dukaczewskiego kręcą sondażami, w domyśle trzymają Dudę na “pasku”, to czemuż to nie nakłonili Prezydenta, aby nie podpisywał ustawy dezubekizacyjnej na przykład. Przyznam się, że tego po prostu nie rozumiem. Sondaż sondażem, ale emerytura emeryturą. Jestem jednak dziwnie spokojny, że dr Targalski i tu dojdzie prawdy. W końcu na Akademii Sztuki nie takie sztuki się dzieją.

I pewnie trzeba zapytać, jakie to już wyżyny osiągnęła polska myśl wojenna, pod rządami tak wybitnych luminarzy jak dr Targalski? Tylko po co? Mogłoby się skończyć na grubym słowie…i takie słowo, czy nawet cały słowotok, bluzgiem zwany – nikogo dziwić nie powinien.

Bo wiadomym jest z czasów, gdy dr Targalski był tylko lub aż towarzyszem Targalskim, a w TV leciał serial “Daleko od szosy” – to w tym filmie padło: “Jak widzę taką sztukę, to trudno zachować kulturę!”

 

Paweł Nawrot