Szybki „Lech”


Lech, największa kolejka górska w Europie Środkowo-Wschodniej zostanie otwarta 1 lipca 2017 r. w Śląskim Wesołym Miasteczku w Chorzowie.

Tor rollercoastera będzie miał długość 908 m; wagoniki będą po nim pędziły z maksymalna prędkością 95 km/h. Każdy pomieści się 20 pasażerów, a zapierający dech w piersiach przejazd potrwa 104 sekund – informuje Kamil Michno, rzecznik prasowy Śląskiego Wesołego Miasteczka.

Rekord świata należy do kolejki górskiej w Gurnee, stan Illinois; osiąga ona prędkość 116 km/h, jest nie tylko najszybsza,ale też największa oraz najbardziej stroma. Najszybszy polski  rollercoaster „F1” znajduje sie w Energylandii, Lech będzie od niego szybszy o 10 km/h.

Konstrukcja kolejki w Śląskim Wesołym Miasteczku będzie drewniana; zwieńczy ją symboliczne gniazdo Orła Białego.

Nazwa „Lech” nie pochodzi od znanego browaru. Wzięła się od imienia jednego z trzech braci: Lech, Czech i Rus –  legendarnych założycieli słowiańskich państw. Według podania, Lech  założył i nazwał stolicę prehistorycznej  Polski oraz nadał godło ziemi pierwszych polskich Słowian – białego orła. Każdy z odwiedzających gości pozna legendę o powstaniu pierwszego piastowskiego grodu.

Śląskie Wesołe Miasteczko ma powierzchnię 26 ha; powstało w 1959 roku. To najstarszy polski lunapark. Teraz przechodzi metamorfozę. Stanie się parkiem rozrywki XXI wieku. Kolejka górska nie będzie jego jedyną atrakcją. Zadbano by połączyć zabawę z nauką. Na gości będzie czekało 6 stref tematycznych, w tym m.in. ekstremalna,dla dzieci oraz rodziców, związana z legendami i historią Polski. Wszystkie, co oczywiste, „magiczne”: Magical Mountains (magiczne góry), Magical Forest (magiczny las), Magical Village (magiczna wioska), Valley of Adventure (dolina przygód), Magical Lake (magiczne jezioro) i Valley of Dreams (dolina marzeń).

Będzie też można wybrać się pod ziemię, do opuszczonej kopalni diamentów, którą zamieszkują krasnale. To swoisty ukłon w stronę tradycji ziemi chorzowskiej, gdzie jest jedno z największych zagłębi górniczych w Polsce.

Obsługą Śląskiego Wesołego Miasteczka zajmie się firma Tatry Mountain Resorts, która w 2013 r. przejęła większość udziałów przedsiębiorstwa. Należy do niej m.in. Tatralandia znajdująca się na Słowacji.