Fot. PAP / Radek Pietruszka
Fot. PAP / Radek Pietruszka

Szydło: Grupa Wyszehradzka przyjęła wspólne stanowisko o przyszłości Europy


Premier Beata Szydło poinformowała, że szefowie państw Grupy Wyszehradzkiej przyjęli wspólne stanowisko o przyszłości Europy, które będzie prezentowana na szczycie w Rzymie. W deklaracji jest mowa o konieczności reform UE i zachowaniu jedności Unii. 

„Muszę powiedzieć z satysfakcją, że przyjęliśmy dzisiaj wspólne stanowisko, deklarację o przyszłości Europy, którą będziemy prezentowali wspólnie, jako Grupa Wyszehradzka na szczycie w Rzymie” – powiedziała premier Szydło w czwartek na wspólnej konferencji prasowej z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie.
 
Jak dodała, w tej deklaracji, premierzy państw Grupy przedstawiają konkretne propozycje. „To jest nasz plan na Europę, plan na Europę Grupy Wyszehradzkiej” – podkreśliła szefowa rządu.
 
„W tym planie podkreślamy konieczność reformy Unii Europejskiej, w związku z negatywnymi zmianami w UE, a także w otoczeniu zewnętrznym. Podkreślamy, jak kluczowe dla jedności Unii jest zachowanie jej jedności. Każdy model przyszłej współpracy musi gwarantować integralność, spójność wspólnego rynku strefy Schengen i samej Unii” – powiedziała Szydło.
 
„Nie zgadzamy się na podziały w Unii i nigdy na takie podziały się nie zgodzimy” – oświadczyła premier.