Hyper Poland viz

Warszawa – Wrocław w 23 minuty


Polscy studenci z zespołu Hyper Poland Univercity chcą zbudować prototyp kapsuły, dzięki której podróż z Warszawy do Wrocławia zajmie 23 minuty. Brakuje im jednak wystarczających funduszy, by zacząć budowę.

Podczas konferencji w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej została przedstawiona docelowa koncepcja nowego środka transportu. Hyperloop umożliwia transport ludzi i ładunków z ogromna pędkością. Podróż z jednego końca Polski na drugi zajmie mniej niż godzinę. Kapsuła będzie poruszała się w specjalnej rurze, w której nie będzie kontaktu z podłożem, zostanie wykorzystana magnetyczna lewitacja oraz łożyska powietrzne.

Samoloty, samochody, pociągi i okręty to środki transportu, którym daleko do ideału- czytamy na oficjalnej stronie Hyper Poland. Ich użytkowanie wiąże się z korkami, zanieczyszczeniem powietrza, długim czasem podróży i wysokimi kosztami eksploatacji. Rozwiązanie tych problemów możliwe jest poprzez rewolucję transportową: wprowadzenie nowego środka transportu – Hyperloop, którego projektowaniem zajmuje się zespół Hyper Poland.

Największą zaletą kapsuły będzie prędkość, będzie się poruszała z szybkością aż 1000km/h – powiedział Paweł Radziszewski. – Jednak największym wyzwaniem jest stworzenie bezpiecznego systemu hamulcowego – dodaje.

Kapsuła porusza się w rurze o obniżonym ciśnieniu z wykorzystaniem lewitacji magnetycznej, dzięki znacząco obniża się zuzycie energii. Wykorzystany zostanie także systemem door-to-door dzięki autonomicznym pojazdom, które będą dowozić pasażerów między startem a stacją oraz stacją a punktem docelowym.

W styczniu br. odbyła się pierwsza edycja konkursu SpaceX Hyperloop Pod Competition, drużyna Pawła Radziszewskiego dostała się do drugiego etapu. Z ponad tysiąca zgłoszeń do finału dostały się 24 drużyny, 4 z Europy w tym jedna drużyna z Polski. Celem zawodów jest osiągnięcie jak największej prędkości i oczywiście bezpiecznego wyhamowania. Długość toru wynosi 1,5 km a średnica 2 m. Finał zawodów odbędzie się w Los Angeles pod koniec sierpnia 2017 r.

Praca studentów PW wynosi już 1,5 roku, teraz są gotowi do budowy pierwszego prototypu kapsuły Hyperloop, jednak to wiąże się z kosztami. Aby kapsuła powstała potrzebne jest finansowe wsparcie.
Dla nas liczy się każda złotówka – powiedzieli studenci PW- potrzebujemy 150 tys, obecnie na koncie znajduje się 41 tys. – potrzebujemy wsparcia i zachęcamy do udziału w zbiórce.

Link do zbiórki:
https://odpalprojekt.pl/projekty/pokaz/768,hyper-poland—jedz-z-nami-z-predkoscia-dzwieku