Fot. PAP/EPA / HAYOUNG JEON
Fot. PAP/EPA / HAYOUNG JEON

Wielka Brytania powinna nadal płacić Unii


Zobowiązania finansowe, jakie Wielka Brytania podjęła jako członek UE, powinny być honorowane; inaczej pozostałe kraje będą musiały wyrównać rachunek – oświadczyła KE, wskazując na kolejny obszar trudnych negocjacji rozwodowych między „27” a Londynem.

„Podczas swojego członkostwa Wielka Brytania podjęła i prawdopodobnie podejmie zobowiązania finansowe. Powinny one być w pełni honorowane. To będzie konieczny element negocjacji w sprawie uporządkowanego rozstania” – powiedział we wtorek w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Margaritas Schinas.
 
Stanowisko takie może powodować zgrzyty na linii Bruksela-Londyn, bo brytyjska premier Theresa May zapowiedziała, że z chwilą wystąpienia z unijnego wspólnego rynku Wielka Brytania przestanie przekazywać „ogromne sumy” do budżetu UE.
 
Przewidziane na dwa lata negocjacje rozwodowe planowo mają się zakończyć w 2019 r., czyli jeszcze w trakcie trwania obecnej, siedmioletniej perspektywy finansowej UE. Polska już od zeszłego roku głośno mówi o tym, że przed wystąpieniem z Unii Europejskiej Wielka Brytania powinna wywiązać się ze wszystkich zobowiązań wobec budżetu UE na lata 2014-2020. Podobne stanowisko Komisji zwiększa szanse na uzyskanie dobrego efektu w negocjacjach.
 
„To jak wyjście do pubu z 27 przyjaciółmi. Zamawiasz kolejkę piwa, ale nie możesz wyjść, jeśli impreza trwa. Jednak musisz zapłacić za kolejkę, którą ty zamówiłeś” – mówił rzecznik Komisji.
 
Zastrzegł przy tym, że gdyby podjęte wspólnie z pozostałymi krajami UE zobowiązania finansowe Zjednoczonego Królestwa nie były opłacone, pozostałe 27 krajów UE musiałaby wyrównać rachunek.
 
Komisja Europejska wraz z przedstawicielami państw członkowskich omawia różne scenariusze.