www.airbushelicopters.com
www.airbushelicopters.com

Żadnych szans na nowe śmigłowce


Sześć dni, tyle czasu zostało na złożenie wstępnych ofert na 16 śmigłowców dla wojska. Szanse na podpisanie umowy w tym roku są bardzo małe – podaje Dziennik Gazeta Prawna – a na dostawę, żadne. 

Wedle zapowiedzi ministra Antoniego Macierewicza, termin składania ofert mija 13 marca. Producenci do poniedziałku mają czas na złożenie ofert. Całe postępowanie składa się z wielu punktów, np. negocjacji, rozmów technicznych. To zajmie kilka miesięcy. Podpisanie umowy w tym roku jest możliwe, jednak szans na dostawę nie ma żadnych. Antoni Macierewicz zapowiadał, że dwie maszyny do celów szkoleniowych trafią do sił specjalnych w marcu. To też nie jest możliwe.

Airbus został wybrany jako dostawca śmigłowców dla wojska przez poprzedni rząd, nie wiadomo jednak czy francuska firma się na to zdecyduje. Ostatnio podczas rozmów offsetowych w związku z ewentualnym zakupem śmigłowców caracal przetarg został zamknięty. Airbus nie złożył oferty na samoloty dla VIP-ów.

Chodzi o osiem śmigłowców dla wojsk specjalnych i osiem morskich. Jak podaje DGP w pierwszej kolejności mają być kupione statki powietrzne dla specjalsów – ich sprzęt jest w stosunkowo dobrym stanie, a najszybciej resursy kończą się śmigłowcom morskim. To właśnie w ratownictwie morskim wojsko ma największe niedobory- czytamy.