Fot. PAP/EPA / JULIEN WARNAND
Fot. PAP/EPA / JULIEN WARNAND

Zarząd PO zdecydował o wykluczeniu Jacka Saryusz-Wolskiego


Zarząd Platformy Obywatelskiej na wniosek przewodniczącego partii Grzegorza Schetyny zdecydował o wykluczeniu Jacka Saryusz-Wolskiego z jej szeregów – poinformował PAP rzecznik PO Jan Grabiec. 

Jak dodał, oznacza to także wykluczenie Saryusz-Wolskiego z Europejskiej Partii Ludowej.
 
W sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych oficjalnie potwierdziło zgłoszenie przez Polskę kandydatury eurodeputowanego PO Jacka Saryusz-Wolskiego na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej.
 
„Zarząd Platformy Obywatelskiej jednomyślne, w trybie natychmiastowym, na wniosek przewodniczącego Grzegorza Schetyny, usunął europosła Jacka Saryusz-Wolskiego z grona członków Platformy Obywatelskiej” – poinformował PAP Grabiec.
 
Rzecznik PO podkreślił, że oznacza to także wykluczenie Saryusz-Wolskiego z członkostwa i pozbawienie wszelkich funkcji w Europejskiej Partii Ludowej (EPP), do której należy Platforma Obywatelska.
 
O ewentualnej kandydaturze Jacka Saryusz-Wolskiego na szefa RE jako pierwszy informował dziennik „Financial Times”. Doniesienia wywołały dyskusję polityczną w Polsce. Prezes PiS Jarosław Kaczyński uznał, że Donald Tusk „łamie elementarne zasady UE”, zatem nie może być przewodniczącym RE i „w żadnym razie nie może liczyć na poparcie PiS i brak sprzeciwu”.
 
W sobotę rzecznik PiS Beata Mazurek poinformowała PAP, że komitet polityczny PiS podjął uchwałę, która zobowiązuje premier Beatę Szydło do sprzeciwienia się kandydaturze Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.