Jakie są najczęstsze błędy popełniane w sypialni, które negatywnie wpływają na sen?

Jakie są najczęstsze błędy popełniane w sypialni, które negatywnie wpływają na sen?

Estetyczne i funkcjonalne urządzenie sypialni to niemałe wyzwanie. Jednak stworzenie chaotycznego i nieprzemyślanego pomieszczenia często wiąże się z wieloma negatywnymi skutkami obniżającymi efektywność snu. Jakimi zasadami warto się kierować podczas szukania elementów wyposażenia sypialni? Jakie są najpowszechniejsze błędy, których warto unikać?

Źle dopasowany materac

Podstawowy element wyposażenia każdej sypialni to oczywiście materac. Jeśli jego twardość nie jest dopasowana do wagi i sylwetki użytkownika, może stać się przyczyną pojawienia się przewlekłego bólu pleców. Kwestia ta wiąże się też z rodzajem wypełnienia. Powinno gwarantować osobie śpiącej należyte podparcie całego ciała, dzięki któremu napięcia zgromadzone w mięśniach w ciągu dnia będą mogły zostać uwolnione. Jednocześnie, każda z tych kwestii wymaga dokładnego określenia swoich indywidualnych potrzeb. Niemożliwe jest bowiem wskazanie jednoznacznych wytycznych! Materace piankowe, sprężynowe i hybrydowe znacznie się między sobą różnią, a komfort to kwestia subiektywna.

Nieodpowiednie światło

Problemy ze snem może spowodować nieodpowiednie światło. Jego barwa i natężenie wpływają bowiem na proces wydzielania melatoniny. Jest to hormon odpowiedzialny za odczuwanie senności. Jeśli lampy będą zbyt jasne, a odcień światła chłodny, poziom melatoniny będzie za niski, a zasypianie nadmiernie się wydłuży. Najlepiej wybierać więc ciepłe żarówki. W idealnej sypialni powinny też znaleźć się rolety zaciemniające okna.

Brak ergonomicznej poduszki

Nie tylko materac wpływa na wygodę snu. Bardzo podobną funkcję pełni również poduszka. Jej kształt powinien być dopasowany do anatomicznej krzywizny kręgosłupa piersiowego i szyjnego. Chętnie wybierane są m.in. modele, których wypełnienie stanowi pianka termoelastyczna. Zapewnia ona wręcz idealne dopasowanie do sylwetki. Warto zwrócić też uwagę na to, czy podparta jest nie tylko szyja, ale również głowa.

Akcesoria niedopasowane do temperatury

Jednym z dużych błędów jest też kupowanie akcesoriów sypialnianych, których właściwości nie odpowiadają temperaturze panującej w pomieszczeniu. W szczególności dotyczy to grubości kołdry. Tylko w niektórych sypialniach dobrze sprawdzą się modele całoroczne. Z reguły jednak konieczne jest zainwestowanie w dwa osobne egzemplarze – jeden na zimę, a drugi na lato.

Wymienione powyżej błędy są powszechnie popełniane, a jednocześnie można je bardzo łatwo wyeliminować. Warto się tym zająć, aby poprawić jakość snu i pozytywnie wpłynąć na komfort przebywania w sypialni.

Artykuł sponsorowany.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij