Pozew o rozwód w 3 krokach. Z tą instrukcją dobrze się przygotujesz

Rozwód to niezwykle stresujący moment – zazwyczaj jest związany z trudnymi emocjami dotyczącymi rozpadu związku, nawet jeśli decyzja o zakończeniu relacji leżała po naszej stronie. Dlatego niezwykle ważne jest właściwe przygotowanie się do złożenia pozwu o rozwód, który stanowi początek sprawy rozwodowej. Ułożenie planu, a następnie jego konsekwentna realizacja, pozwoli jak najlepiej uregulować nowe relacje pomiędzy dotychczasowymi małżonkami oraz ich dziećmi.

1. Dowiedz się, czym jest pozew o rozwód

Pozew rozwodowy jest to tzw. pismo procesowe. Dokument ten składa do sądu jeden z małżonków, aby wszcząć postępowanie o rozwód. Warto zaznaczyć, że niezwykle ważne jest umieszczenie na piśmie wszelkich niezbędnych zapisów formalnych, bowiem niepełna informacja może skutkować zwrotem pozwu i zakończeniem sprawy. Niezbędne, podstawowe informacje to m.in.:

  • data pisma,
  • określenie stron postępowania wraz z ich danymi osobowymi i adresem zamieszkania,
  • żądania dotyczące rozwodu.

Warto podkreślić, że do rozwodu może dojść wówczas, gdy nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, co oznacza zerwanie łączących małżonków więzi o charakterze cielesnym, emocjonalnym i gospodarczym. Podstawą rozwodu powinno być zatem przedstawienie przyczyn i dowodów na ów rozkład.

2. Jak napisać pozew o rozwód?

Należy nadmienić, że nie ma jednego uniwersalnego wzoru pozwu o rozwód. Każda sprawa jest indywidualna, a jej przebieg zależy m.in. od nastawienia małżonków, wspólnych spraw majątkowych, posiadania przez małżonków małoletnich dzieci czy indywidualnych celów. Dokument możemy sporządzić sami lub poprosić o pomoc doświadczonego prawnika.

W pozwie rozwodowym, poza informacjami formalnymi podanymi powyżej, należy zawrzeć:

  • wniosek rozwodowy, czyli informacja o tym, jakie małżeństwo ma być rozwiązane i w jaki sposób (z orzekaniem o winie lub bez orzekania o winie) – warto nadmienić, że to sąd decyduje o tym, czy pozew rozwodowy zakończy się orzeczeniem o winie i który z małżonków okaże się winnym;
  • informacja o stosunkach majątkowych / umowach majątkowych zawartych w małżeństwie,
  • informacja o liczbie i wieku dzieci,
  • żądania dotyczące zakresu i sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej i kontaktów z dziećmi po rozwodzie oraz alimentów.

3. Gdzie i jak złożyć pozew rozwodowy?

Dokumenty należy złożyć w sądzie okręgowym osobiście albo przesłać listem poleconym (należy wówczas zachować potwierdzenie nadania). Koszty sądowe to opłata stała, która wynosi 600 zł. Trzeba ją uiścić wraz z pozwem o rozwód w kasie sądu lub na właściwy rachunek bankowy.

Do pozwu rozwodowego należy dołączyć takie dokumenty, jak:

  • odpis aktu ślubu,
  • akty urodzenia dzieci,
  • dowód uiszczenia wpłaty od pozwu.

Do pozwu należy załączyć oryginały odpisów skróconych aktów stanu cywilnego – aktu małżeństwa i (ewentualnie) aktów urodzenia małoletnich dzieci. Zaleca się, aby te odpisy nie były starsze niż 3 miesiące przed datą złożenia pozwu. Może się zdarzyć, że Sąd – w przypadku przedłożenia starszych dokumentów – zobowiąże powoda do ich zaktualizowania.

W przypadku ubiegania się o alimenty do pozwu rozwodowego warto również dołączyć zaświadczenie o swoich zarobkach, PIT za ubiegły rok, dowody dotyczące codziennych kosztów utrzymania (np. umowa najmu, rachunki za media) oraz faktury za usprawiedliwione wydatki.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Chcesz złożyć pozew o rozwód? A może otrzymałeś papiery rozwodowe i nie wiesz jak na nie odpowiedzieć? W każdej z tych sytuacji może Ci się przydać profesjonalna pomoc. Zgłoś się do kancelarii adwokackiej z Bolesławca – ZS Adwokaci: https://zsadwokaci.pl/oferta-dla-klienta-indywidualnego/relacje-w-rodzinie-rozwod-alimenty-separacja/. Specjaliści przeprowadzą Cię przez sprawę rozwodową na każdym etapie jej postępowania, a doświadczenie i empatyczne podejście sprawi, że oszczędzisz sobie wiele stresu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij