Fot. PAP / Maciej Kulczyński
Fot. PAP / Maciej Kulczyński

Prezydent Duda przeciw państwu elit


Musimy budować Polskę silną, suwerenną i sprawiedliwą dla wszystkich – mówił w Rawiczu prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości upamiętniających Żołnierzy Wyklętych. 

Trzeba czynić wszystko, by Polska nie była wyłącznie Polską wąskiej elity, bo państwo elit nie jest państwem obywatelskim – dodał.
 
Prezydent w Rawiczu Wielkopolskie) wziął udział w uroczystościach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych oraz spotkał się z mieszkańcami miasta.
 
„Musimy nasz ojczyzną budować, musimy czynić wszystko, by tak, jak chcieli nasi pradziadkowie, dziadkowie i ojcowie, była Polską silną, niepodległą, suwerenną i sprawiedliwą dla wszystkich swoich obywateli. Polską równych szans, czyli właśnie zupełnie inną, niż chcieli komuniści” – podkreślił prezydent w wystąpieniu na rawickim rynku.
 
Jak dodał, trzeba czynić wszystko, by Polska „nie była wyłącznie Polską jakiejś wąskiej elity, która uważa, że może więcej niż inni; żeby prawo wszystkich jednakowo traktowało i żeby wszyscy byli wobec niego równi”.
 
„To niezwykle ważne, bo na tym właśnie polega silne państwo, które jest silne swoimi instytucjami, a instytucje są silne wtedy, kiedy mają autorytet, społeczny, a nie tylko wynikający z tego, że elity tych instytucji dobrze się czują” – powiedział Duda.
 
„Państwo elit nie jest państwem obywatelskim, tylko jest państwem zawłaszczonym prze wąskie grupy, które zapewniły sobie wyjątkowe w stosunku do innych przywileje i które czasem są zupełnie oderwane od rzeczywistych problemów społecznych, od tego za jakie pieniądze tak naprawdę trzeba żyć na prowincji, jak mówią” – podkreślił prezydent.