Najważniejsze zmiany w podatku CIT i VAT z punktu widzenia przedsiębiorców

Najważniejsze zmiany w podatku CIT i VAT z punktu widzenia przedsiębiorców

W związku z wprowadzeniem przepisów w ramach Polskiego Ładu zmiany zaszły także w podatku CIT i VAT. Warto dowiedzieć się, jakie zmiany dotyczą przedsiębiorców w 2023 r.

Co warto wiedzieć na temat minimalnego podatku CIT?

Minimalny podatek dochodowy od osób prawnych, czyli minimalny CIT obowiązuje od 2022 r. Dotyczy każdej spółki, która w zeznaniu rocznym wykazała stratę, a także tych, w przypadku których udział dochodów w przychodach wynosi nie więcej niż 2%. Taki podatek wyniesie 10% podstawy opodatkowania. Podatnik może wybrać jedną z dwóch metod kalkulacji podstawy opodatkowania. Może skorzystać z metody uproszczonej, gdzie uwzględnia się 3% przychodów innych niż z zysków kapitałowych. Za metodę kalkulacji podstawy opodatkowania może posłużyć również suma 1,5% przychodów oraz kosztów pasywnych. Warto tutaj podkreślić, że do takich kosztów zaliczamy koszty finansowania dłużnego oraz wskazanych usług niematerialnych. Z minimalnego CIT zostają dodatkowo wyłączeni mali przedsiębiorcy, spółki komunalne, świadczący usługi ochrony zdrowia, podatnicy, których wskaźnik rentowności w jednym z ostatnich trzech lat podatkowych wyniósł powyżej 2%. Wyłączenie z CIT dotyczy także podatników postawionych w stan upadłości albo likwidacji, objętych postępowaniem restrukturyzacyjnym, spółki faktoringowe oraz podatnicy, którzy zawarli z organami podatkowymi umowę współdziałania. Pierwsza kalkulacja podatku minimalnego nastąpi za rok 2024. Warto znaleźć dobre biuro księgowe w Legnicy, które jest na bieżąco ze wszystkimi zmianami. Doskonałym wyborem może być Optimax. Dzięki dobrej księgowości przedsiębiorca nie będzie musiał martwić się o nieterminowość rozliczeń.

Czym jest podatek od tzw. przerzucanych dochodów?

Nowy Ład przyniósł nowe podatki i jednym z nich jest podatek od tzw. przerzucanych dochodów, który został wprowadzony podobnie jak inne zmiany w 2022 r. Spółki będące podatnikami od tzw. przerzucanych dochodów. Podatek wynosi 19%. Warto poznać definicję przerzucanych dochodów. Otóż są to koszty poniesione bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu związanego ze spółką i stanowiące należność tego podmiotu. Jest tutaj kilka przesłanek. Jeżeli podatek dochodowy faktycznie zapłacony w państwie rezydencji przez ten podmiot powiązany za rok, w którym otrzymał należność, jest niższy o 25% niż kwota podatku dochodowego, który byłby od niego należny przy stawce 19%, a przy tym koszty podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie, odliczeniu od dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku od podmiotu powiązanego, to mowa o przerzucanych dochodach. Gdy koszty wypłacane są w formie dywidendy z udziału w zyskach osób prawnych za rok, w którym podmiot otrzymał należność lub gdy stanowiły co najmniej 50% uzyskanych przez podmiot przychodów, to także konieczne jest uiszczenie podatku od przerzucanych dochodów. Jest to dość skomplikowane zagadnienie i najlepiej może wyjaśnić je księgowa w Legnicy. Warto skorzystać z porad dotyczących rozliczeń i rachunkowości, a także powierzyć pieczę nad finansami doświadczonym fachowcom.

księgowość

Czym jest ukryta dywidenda i co warto wiedzieć na temat JPK CIT?

Warto poznać jeszcze zagadnienie ukrytej dywidendy, które znalazło się w ustawie. Jest nią koszt niepodatkowy, który spełnia jedno z trzech kryteriów. Pierwsze dotyczy wysokości kosztu lub terminu przeniesienia uzależnionych w jakikolwiek sposób od osiągnięcia zysku przez podatnika lub od wysokości tego zysku. Drugie mówi, że podatnik nie poniósłby takiego koszt, gdyby działał racjonalnie lub gdyby mógł zapłacić mniej za świadczenie od podmiotu niepowiązanego. Za ukrytą dywidendę uznaje się także koszt związany z wypłatą wynagrodzenia za prawo do korzystania z aktywów, które stanowiły własność wspólnika, akcjonariusza albo osób z nim powiązanych przed utworzeniem spółki. Przepisy o ukrytej dywidendzie zostały uchylone pod koniec 2022 r. Aby być na bieżąco ze zmianami, a także rozliczeniami JPK CIT, warto skorzystać z usług biura rachunkowego w Legnicy. Warto wiedzieć, że obowiązek JPK CIT, czyli prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu programów komputerowych oraz przesyłania ich w ustrukturyzowanej formie do urzędu skarbowego, dla dużych przedsiębiorców ma wejść w życie w 2024 r., a dla pozostałych w 2025 r.

Poznajcie wszystkie zmiany w podatku VAT na 2023 r.

Od 1 stycznia 2023 r. zostały wprowadzone możliwość tworzenia grup VAT-owskich, które mają ułatwić zarządzanie podatkiem VAT w całej grupie. Podmioty wchodzące do grupy VAT nie muszą rozliczać podatku VAT w transakcjach między sobą. Grupę VAT mogą tworzyć podatnicy, którzy mają powiązania finansowe, ekonomiczne i organizacyjne. Przedsiębiorcy, ale i zwykli podatnicy muszą liczyć się z końcem tarczy antyinflacyjnej. VAT 0% pozostanie jedynie na żywność i to do czerwca 2023 r.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij