Czy trzeba się rozliczać ze sprzedaży akcji?

Czy trzeba się rozliczać ze sprzedaży akcji?

Coraz więcej osób gra na giełdzie. Niektórzy traktują to jako dodatkowe źródło zarobku, choć są i tacy, którzy z tego żyją. Oczywiście zawsze trzeba pamiętać, że wiąże się to z ryzykiem i nie ma się co oszukiwać ryzyko jest duże. Oczywiście trzeba też wiedzieć, że z akcji trzeba się rozliczać. Dziś podpowiemy Wam, jak to zrobić. Poznacie też wyjątki kiedy przychody zwolnione są z podatku.

Jak rozliczać się ze sprzedaży akcji?

Jeżeli sprzedaliście akcje to prawdopodobnie musicie złożyć odpowiednie zeznanie do urzędu skarbowego. Należy złożyć PIT-38. Bardzo ważne jest także to, że z akcji rozliczacie się niezależnie czy osiągnęliście dochód czy ponieśliście stratę. Są jednak wyjątki, a więc takie przychody, które zwolnione są z podatku. Nie trzeba go płacić jeżeli zakupiliście akcje przed dniem 1 stycznia 2004 roku, ale zrobiliście to na podstawie publicznej oferty bądź na giełdzie papierów wartościowych czy też w regulowanym wtórnym obrocie publicznym pozagiełdowym. Zwolnione od podatku są też przychody na podstawie specjalnego zezwolenia, które zostało udzielone w art. 92 lub 93 w ustawie prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi, która weszła w życia dnia 21 sierpnia 1997 r. Rzecz jasna trzeba jeszcze pamiętać o tym, że sprzedaży nie można dokonać w ramach działalności gospodarczej. Takich przychodów nie wykazuje się w zeznaniu rocznym.

Jakie występują zasady opodatkowania?

Zasadniczo rozliczenie się z przychodów ze sprzedaży akcji nie jest trudne. Jeżeli swoje akcje sprzedaliście np. w biurze maklerskim, to otrzymacie od niego PIT 8C. Sytuacja wygląda inaczej, jeżeli sprzedaliście akcje osobie, która nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej. W tym przypadku taki płatnik nie ma obowiązku udzielania Wam informacji, czy też wystawiania PIT. Pamiętajcie jeszcze, że z uzyskanych przychodów należy rozliczać się tylko i wyłącznie samodzielnie. Skoro to już jasne, to czas dowiedzieć się, gdzie wpisać uzyskane przychody czy też poniesione koszty. Należy zrobić to w części C PIT-38. Wiersz pierwszy uzupełniacie jeżeli otrzymaliście PIT 8C i płatnik umieścił informacje w części D. Wiersz drugi uzupełniacie jeżeli otrzymaliście PIT 8C, ale płatnik umieścił informacje w części E, natomiast uzyskane przez Was przychody nie są zwolnione z podatku. Wiersz drugi należy uzupełnić także, jeżeli nie otrzymaliście PIT-u 8C, czyli sprzedaliście swoje akcje osobie fizycznej, która nie prowadzi firmy. Jeżeli osiągnęliście ze sprzedaży akcji jakikolwiek dochód, to musicie zapłacić podatek, natomiast jeżeli ponieśliście stratę, to wysokość tej straty może obniżać Wasz dochód, który jest uzyskany z tego samego źródła przychodów. Można to zrobić w najbliższych, następujących po sobie 5 latach, przy czym wysokość obniżenia nie może przekraczać 50% kwoty straty. Możecie to także zrobić jednorazowo i to w 5 kolejno następujących po sobie latach podatkowych, ale kwota nie może przekraczać 5 mln zł.

rozliczanie się ze sprzedaży akcji

Jak należy obliczać podstawę opodatkowania?

Nie ma się co oszukiwać, czasami przepisy dotyczące rozliczeń nie są zbyt zrozumiałe. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest wiele haczyków, dlatego też należy uważać, aby nie popełnić błędu. W takim przypadku najlepiej postawić na usługi profesjonalistów i tutaj warto skorzystać z pomocy księgowej z Mysłowic. Skoro to już jasne, to czas dowiedzieć się, czym jest dochód, bo właśnie on jest podstawą opodatkowania. Jest to nic innego jak różnica pomiędzy uzyskanym przychodem a kosztami uzyskania przychodu. Jeżeli poniesione koszty są wyższe niż przychód, to oznacza, że ponieśliście stratę i nie musicie płacić podatku.

Co można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wydatki, które ponieśliście za zakup akcji, ale też ich sprzedaż. Do kosztów zalicza się też nominalna wartość akcji, ale pod warunkiem, że zakupiliście je przed dniem 1 stycznia 2017 r. i rzecz jasna w innej postaci niż przedsiębiorstwo. Kosztem uzyskania przychodu jest też wartość wkładu, która znajduje się czy to w statucie czy umowie spółki. Są to też inne wydatki, które ponieśliście w celu uzyskania przychodu. Można do nich zaliczyć te, które są związane z opłaceniem biura maklerskiego za prowadzenie Waszego rachunku.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij