outsourcing it wrocław

Jak przeszkolić pracowników z bezpieczeństwa IT? Co powinni wiedzieć?

Prowadzenie firmy nie jest łatwe i to nie tylko dlatego, że na każdego przedsiębiorcę czeka wiele przeszkód choćby w postaci ciągle zmieniających się przepisów prawa podatkowego, o wysokich podatkach to już nawet nie wspominamy. Ale to nadal nie wszystko, bo oczywiście na rynku niemal w każdej branży jest duża konkurencja, dlatego też cały czas trzeba wprowadzać nowoczesne rozwiązania. A przy tym jeszcze należy dobrze zarządzać pracownikami i to ostatnie także nie jest łatwe – ok nie ma się co oszukiwać, bo jest wyjątkowo trudne. Dziś podpowiemy Wam nieco, jak zarządzać pracownikami, ale w odniesieniu do bezpieczeństwa IT. Jak więc przeszkolić pracowników właśnie z bezpieczeństwa IT?

Proste zasady i dobre rezultaty

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, aby w pracy wprowadzić jasne i czytelne zasady. Nie chodzi o to, że atmosfera ma być napięta, wręcz przeciwnie. Otóż mamy tutaj na myśli raczej zasady dotyczące korzystania ze sprzętów firmowych i jak sama nazwa wskazuje należą one do firmy, czyli powinny być wykorzystywane tylko i wyłącznie w celach służbowych. Nie może dochodzić do sytuacji, że pracownik, zamiast pracować przegląda media społecznościowe czy też pisze prywatne wiadomości e-mail. I nawet w przerwie pracownik nie powinien korzystać z firmowego komputera. Choć wydaje się to nieco przesadzone to jednak pamiętajcie, że niestety właśnie przez to, że pracownicy korzystają z firmowych sprzętów do celów prywatnych dochodzi do ich zainfekowania. Granie w gry internetowe na firmowym komputerze to prosta droga do ściągnięcia wirusa i zainfekowania całego komputera, a zagrożeń w sieci jest naprawdę dużo. I czasami wystarczy tylko chwila nieuwagi, by już popełnić błąd.

Szkolenia przeprowadzane przez profesjonalistów

Każdy pracownik powinien mieć wiedzę na temat zagrożeń w sieci oraz posiadać bieżące informacje na temat wirusów czy innych szkodliwych oprogramowań, które można łatwo ściągnąć. Pomyślcie, że jest ich tak dużo, że naprawdę cały czas trzeba zachować pełną ostrożność. Nie dotyczy to tylko sytuacji, gdy kliknie się w niepewny i niezabezpieczony link. Coraz częściej przestępcy internetowi tak dobrze podrabiają strony, że bez wiedzy można się pomylić. Słynne już są wiadomości o konieczności uregulowania rachunków i również tutaj wiele osób popełniło błąd i niestety weszło w link, który swoją drogą wyglądał bardzo wiarygodnie. Z tego też powodu należy ponad wszelką wątpliwość przeszkolić pracowników z zagrożeń, jakie są w sieci. Ale rzecz jasna najlepiej, aby zrobili to profesjonaliście. Zresztą to chyba oczywiste, że Wasza firma powinna korzystać z usług informatycznych. Dzięki nim na bieżąco będą usuwane potencjalne awarie. My polecamy Wam outsourcing it we Wrocławiu, a dokładnie firmę ITBCE.

Antywirusy to podstawa

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, należy też podjąć takie działania dzięki, którym znacząco zwiększycie ochronę Waszego sprzętu. Można to zrobić na pewno na kilka sposobów. Przede wszystkim na każdym komputerze powinien być ściągnięty antywirus i to nie darmowy, lecz wysokiej jakości program ochronny. Do tego należy na bieżąco aktualizować komputery, gdyż właśnie aktualizacje pozwalają na naprawę błędów czy też luk w oprogramowaniach, które stanowiłyby zagrożenie i zwiększały ryzyko skutecznego ataku hakerskiego. Ale to nadal nie wszystko, bo warto też wykupić ubezpieczenie. Koszt takiego wcale nie jest wysoki, a jednak zyskuje się bezpieczeństwo oraz spokój. Rzecz jasna ubezpieczenie ubezpieczeniu nierówne i z tego też powodu należy wybrać takie, które będzie Wam odpowiadać i na tym nie można oszczędzać.

O czym jeszcze pamiętać?

Oczywiście trzeba rozmawiać z pracownikami na temat zagrożeń. Szkolenia powinny być przeprowadzane cyklicznie. Trzeba też informować ich o nowych zagrożeniach, ale i przestrzegać przed otwieraniem e-maili z nieznanego źródła. E-maile firmowe nie mogą być wykorzystywane do celów prywatnych. Nie można w żadnym przypadku pozwalać też na odstępstwa od normy. Nawet laptopy nie powinny być wypożyczane pracownikom do domu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij