Jak wybrać najlepiej dopasowaną lokatę? Przegląd po rodzajach lokat
Lokata bankowa to znakomity sposób na wygenerowanie bezpiecznych, pewnych i z góry okre-ślonych zysków. Aby maksymalnie wykorzystać jej potencjał, wybierz tę, którą precyzyjnie od-powie na twoje potrzeby. Jak to zrobić? Podpowiadamy.
W celu walki z galopującą inflacją i zahamowania potężnego wzrostu cen produktów i usług w maju br. Rada Polityki Pieniężnej po raz ósmy zdecydowała o kolejnej podwyżce stóp procentowych. „Skutkiem ubocznym” takich decyzji jest odczuwalny dla portfeli Polaków wzrost rat kredytów z oprocentowaniem zmiennym oraz… wzrost oprocentowania lokat. Jeśli od jakiegoś czasu rozważałem zdeponowanie środków na lokacie, to najlepszy moment, aby wreszcie zrealizować swój plan.
Czym jest lokata?
Lokata bankowa jest rodzajem czasowej umowy z bankiem. Na jej podstawie deponent (klient) powierza bankowi określoną kwotę kapitału, którą ten przeznacza na udzielanie kredytów. W zamian za możliwość dysponowania środkami wypłaca zysk w postaci odsetek. Największą zaletą takich produktów jest możliwość wygenerowania pewnych i bezpiecznych zysków i brak ryzyka utraty kapitału. Umieszczone na lokacie pieniądze są skutecznie chronione przed utratą wartości i same na siebie zarabiają nawet wtedy, kiedy ty odpoczywasz.
Najlepsza lokata, czyli?
Ogrom nazw, okresów lokacyjnych i parametrów lokat dostępnych obecnie w bankach może przyprawić o istny zawrót głowy. Jak wyselekcjonować te, które precyzyjnie odpowiedzą na twoje potrzeby? Wybierając tę jedyną, weź pod uwagę kilka kluczowych kryteriów.
Długość trwania okresu lokacyjnego
W zależności od długości trwania okresu lokacyjnego lokaty bankowe możemy podzielić na krótkoterminowe (trwające do 12 miesięcy) i długoterminowe (trwające powyżej 12 miesięcy). Rozważając wybór tej jedynej, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę właśnie na ten parametr. Dlaczego? Standardowa konstrukcja lokat przewiduje zamrożenie zdeponowanego kapitału przez cały okres trwania umowy. W praktyce oznacza to, że twoje oszczędności będą dla ciebie niedostępne. Jeśli zerwiesz umowę przed terminem jej zakończenia, stracisz wszystkie wypracowane zyski. Zanim złożysz wniosek o założenie lokaty, zastanów się więc dobrze, jak długo jesteś w stanie powierzyć pieniądze bankowi, bez szkody dla finansowego bezpieczeństwa i płynności kapitału.
Sposób naliczania odsetek po wcześniejszym zakończeniu lokaty
W standardowych konstrukcjach lokat zdeponowane w banku środki są niedostępne dla deponenta przez cały okres trwania umowy, a jej wcześniejsze zakończenie skutkuję utratą wszystkich wypracowanych zysków. Wyjątkiem od tej reguły są lokaty progresywne, których oprocentowanie rośnie wraz z upływem czasu. Jeśli zakończysz przed terminem lokatę progresywną, bank wypłaci odsetki za wszystkie pełne miesiące trwania depozytu. Takie rozwiązanie to dobry wybór dla osób, które chcą zarobić na lokacie, nawet pomimo wcześniejszego zakończenia umowy.
Sposób założenia lokaty
W zależności od sposobu założenia lokaty możemy podzielić na te zakładane w oddziale, lokaty mobilne, lokaty przed internet i telefon. Takie rozróżnienie pozwala założyć lokatę wygodnie i komfortowo, w preferowany przez siebie sposób.
Rodzaj zdeponowanych środków
Szczególnym rodzajem lokaty jest lokata na nowe środki. Choć taki produkt oferuje wiele instytucji finansowych, każda z nich stosuje własną definicję nowych środków.
Przykład. Santander Consumer Bank proponujący atrakcyjnie oprocentowane lokaty z dużym wyborem okresów lokacyjnych definiuje nowe środki jako środki deponowane ponad wolumen środków znajdujących się na należących do klienta rachunkach lokat terminowych w Santander Consumer Banku według stanu na 26.04.2022 r. W praktyce oznacza to więc środki, które według stanu na konkretny dzień nie były zgromadzone na produktach depozytowych banku.
Lokaty na nowe środki wyróżniają się ponadprzeciętnym oprocentowaniem. Wybierz lokatę na nowe środki jeśli chcesz, by twoje pieniądze wygenerowały wyższe niż na innych depozytach zyski.
Źródło:
https://direct.money.pl/artykuly/porady/jakie-sa-rodzaje-lokat