Pożyczka hipoteczna – czym jest i kto może z niej skorzystać?

Wbrew pozorom pożyczka hipoteczna nie jest wcale tym samym co kredyt hipoteczny. Sięgając po pożyczkę, zyskasz nawet kilkaset tysięcy złotych na realizację dowolnych celów, marzeń i planów. Czym jest w praktyce pożyczka hipoteczna i kto może z niej skorzystać? Sprawdźmy.

Potrzebujesz sporego zastrzyku gotówki? Chcesz zrealizować długo odkładane plany, marzenia i cele? Szukasz zewnętrznego źródła finansowania, które nie obciąży Twojego budżetu? Sięgnij po niedrogą pożyczkę gotówkową.

Pożyczka hipoteczna – co to jest?

Pożyczka hipoteczna to rodzaj pożyczki gotówkowej. Jej zabezpieczeniem jest nieruchomość, którą pożyczkodawca obciąża hipoteką. Co ważne, kwota pożyczki hipotecznej zależy nie tylko od zdolności kredytowej wnioskującego, ale także od wartości zabezpieczenia. Im bardziej wartościowa nieruchomość, tym więcej pieniędzy będziesz mógł pożyczyć. Dużą zaletą pożyczki hipotecznej jest możliwość przeznaczenia pozyskanych z jej tytułu środków na dowolny cel: remont domu, kupno wymarzonego samochodu lub motocykla czy upragnione wakacje w tropikach. Kto może sięgnąć po pożyczkę hipoteczną?

Pożyczka hipoteczna – warunki

Aby otrzymać pożyczkę hipoteczną, wnioskujący musi spełnić kilka wskazanych przez pożyczkodawcę warunków. W zależności od konkretnej instytucji finansowej mogą one kształtować się w odmienny sposób. Jako niepisany standard można jednak uznać, że dodatkowe środki może dostać osoba:

  • pełnoletnia, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, ważny dowód osobisty i numer PESEL;
  • posiadająca wymaganą przez pożyczkodawcę zdolność kredytową, czyli zdolność do spłaty rat pożyczki wraz z odsetkami we wskazanych w harmonogramie terminach;
  • posiadająca nieruchomość, która w opinii instytucji finansowej będzie odpowiednim zabezpieczeniem spłaty pożyczki.

Co ważne, niektóre instytucje finansowe oferują pożyczki hipoteczne nie tylko dla osób fizycznych, ale także pożyczki hipoteczne dla firm. W przypadku firmowego finansowania warunki otrzymania dodatkowych środków są odmienne i w zależności od pożyczkodawcy mogą istotnie się różnić.

Jaka nieruchomość może być zabezpieczeniem spłaty?

Każdy pożyczkodawca wyznacza własne standardy w zakresie parametrów nieruchomości będącej przedmiotem zabezpieczenia spłaty. W niektórych instytucja finansowych zastaw może stanowić wyłącznie nieruchomość mieszkalna, w innych – także lokal biurowy czy komercyjny.

Jak wybrać najlepszą pożyczkę hipoteczną?

Pożyczka hipoteczna to produkt dostępny nie tylko w bankach, ale także w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych i pozabankowych instytucjach finansowych (pożyczki hipoteczne pozabankowe). Najlepszym sposobem na znalezienie tej jedynej powinno być dokładnie porównanie ofert w oparciu o następujące parametry:

  • Dobra pożyczka hipoteczna nie może być droga. Wbrew obiegowej opinii wyznacznikiem jej atrakcyjności ekonomicznej nie jest jednak wartość odsetek, lecz RRSO – rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. RRSO zawiera w sobie bowiem wszystkie opłaty okołopożyczkowe, precyzyjnie ilustrując całkowity koszt pożyczenia pieniędzy w skali roku. Im niższe RRSO, tym tańsza pożyczka hipoteczna;
  • okres spłaty. Pożyczka hipoteczna to zobowiązanie długoterminowe, spłacane nawet przez kilkadziesiąt lat. Jeśli zależy Ci na tym, aby płacić jak najniższą ratę, sięgnij po pożyczkę z maksymalnym dostępnym na rynku okresem spłaty;
  • dostępne kwoty finansowania. Dostępna dla pożyczkobiorcy kwota finansowania zależy nie tylko od zdolności kredytowej, ale również od wartości nieruchomości. Maksymalna wartość pożyczki hipotecznej wynosi z reguły od 50-70% wartości nieruchomości będącej zabezpieczeniem spłaty;
  • możliwość uzyskania atrakcyjnych bonusó Niektóre instytucje finansowe dodatkowo premiują lojalnych klientów, oferując im atrakcyjne bonusy, np. niższe oprocentowanie kredytu. Jednym z nich jest Kasa Stefczyka. Jeśli Twoje wynagrodzenie będzie regularnie wpływać na rachunek w Kasie, ta obniży oprocentowanie Twojej pożyczki hipotecznej. Po co płacić więcej, skoro dzięki jednemu szybkiemu ruchowi można zapłacić mniej?

 

Źróo:

https://www.money.pl/banki/raporty/artykul/gdzie;po;pozyczke;hipoteczna;porownaj,221,0,1268445.html

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij