Pożyczka hipoteczna – na co można przeznaczyć i kto może z niej skorzystać?

Potrzebujesz większej gotówki na dowolny cel? A może chcesz połączyć więcej zobowiązań w jedną, niższą ratę? Pożyczka hipoteczna może być dla Ciebie świetnym rozwiązaniem. Podpowiadamy, czym jest, jak różni się od kredytu hipotecznego i na co możesz ją przeznaczyć.

Pożyczka hipoteczna – co to jest?

Często mylona z kredytem pożyczka hipoteczna różni się od niego kluczowym elementem – przeznaczeniem. W pierwszym przypadku finansowanie musi być wykorzystane na zakup lub budowę nieruchomości (lub działki budowlanej), podczas gdy pożyczkę hipoteczną pod zastaw mieszkania możesz wykorzystać na dowolny cel.

Daje to mnóstwo możliwości spożytkowania wartości mieszkania lub domu do sfinansowania tego, co aktualnie masz w planach. Może to być zarówno intratna inwestycja, redukcja i konsolidacja innych zobowiązań, duży remont, jak i zakup samochodu lub nawet podróż dookoła świata. Instytucja finansowa, która udzieli Ci pożyczki hipotecznej, nie będzie wnikała w to, na co przeznaczysz wypłacone środki.

Pożyczka hipoteczna – kto może jej udzielić?

O pożyczkę hipoteczną możesz się ubiegać zarówno w banku, jak i w pozabankowej instytucji finansowej. W przeciwieństwie zatem do kredytu hipotecznego, który możesz uzyskać wyłącznie w banku, pożyczkę pod zastaw nieruchomości otrzymasz w większej ilości podmiotów. Oznacza to lepszą konkurencję, a tym samym korzystniejsze warunki dla klienta.

Pożyczka hipoteczna – warunki

Co należy zrobić, aby otrzymać pożyczkę hipoteczną? Przede wszystkim musisz być osobą pełnoletnią i dysponować tytułem własności nieruchomości. Nie masz obowiązku być przy tym w 100% właścicielem domu lub mieszkania. Dopuszczalna jest również współwłasność, w dowolnej proporcji.

Warto przy tym pamiętać, że ilość gotówki, jaką możesz otrzymać pod zastaw nieruchomości, będzie odpowiednio niższa, jeśli dysponujesz prawem własności jedynie do jej ułamkowej części. Konstrukcja pożyczki hipotecznej wyklucza jednak zaciągnięcie zobowiązania pod zastaw nieruchomości osób trzecich, nawet jeśli masz znakomitą zdolność kredytową.

Kolejnym elementem są oczywiście możliwości spłaty pożyczki, a więc zdolność kredytowa. Bank lub firma pożyczkowa obliczy ją na podstawie dokumentów potwierdzających dochody oraz historii kredytowej. Czyli dokładnie tak, jak w przypadku innych zobowiązań kredytowych. Jednak ze względu na zdecydowanie dłuższy okres spłaty, wysokość raty przy pożyczce hipotecznej jest zwykle bardziej przystępna, co daje większe możliwości pod kątem zdolności kredytowej.

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o pożyczkę hipoteczną?

Przede wszystkim musisz potwierdzić swoją tożsamość za pomocą dowodu osobistego. W kolejnym kroku instytucja finansowa sprawdzi Twoją zdolność kredytową i poprosi o dokumenty dotyczące nieruchomości zabezpieczonej hipoteką. Będą to:

  • akt własności (całości lub części nieruchomości),
  • dokumenty dotyczące księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości,
  • zaświadczenie o braku zadłużenia (ze wspólnoty lub spółdzielni),
  • wycena nieruchomości (dokonywana przez firmę pożyczkową lub podmiot zewnętrzny – w zależności od polityki kredytowej instytucji finansowej).

Kiedy i dlaczego warto wziąć pożyczkę hipoteczną?

Pożyczka hipoteczna to jedna z nielicznych możliwości uzyskania dużej gotówki w kwotach sięgających kilkuset tysięcy złotych. Maksymalne finansowanie może sięgać nawet do 50-70% wartości nieruchomości. Przekracza to zazwyczaj górne pułapy klasycznych pożyczek gotówkowych.

Jeśli więc czekają Cię zdecydowanie większe wydatki, warto rozważyć zaciągnięcie zobowiązania pod zastaw domu, mieszkania lub innej nieruchomości. Tego rodzaju zabezpieczenie jest dla banków i firm pożyczkowych wyjątkowo wartościowe, gdyż znacznie maleje wtedy ryzyko kredytowe. W efekcie przychylniej patrzą na sytuację finansową, a procedura wypłaty dużej gotówki jest relatywnie szybka.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

 

Źródła:

https://www.totalmoney.pl/artykuly/7607328,pozyczki-hipoteczne,pozyczka-hipoteczna—sprawdz–jak-wziac-pozyczki-hipoteczne,1,1

https://www.kasastefczyka.pl/klienci-indywidualni/pozyczki/pozyczka-hipoteczna

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij