Karta kredytowa czy kredyt gotówkowy — na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Karta kredytowa, podobnie jak kredyt gotówkowy jest produktem bankowym, dedykowanym tym klientom, którzy potrzebują dodatkowej gotówki i mają zdolność kredytową. Na tym jednak podobieństwa pomiędzy nimi się kończą. Są to bowiem dwa odrębne produkty, które działają na różnych warunkach. Karta kredytowa doskonale sprawdza się w przypadku bieżących wydatków. Kredyt gotówkowy zaś pozwala zrealizować cele związane z większymi wydatkami. Różnice pomiędzy kartą kredytową a kredytem gotówkowym dotyczą również rodzaju oprocentowania i sposobów spłaty zadłużenia. Przed podjęciem decyzji związanej z wyborem jednego z tych produktów warto dowiedzieć się, jak działa karta kredytowa, a jak kredyt gotówkowy i dopasować rodzaj pożyczki do własnych potrzeb.

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa (np. karta kredytowa Visa TurboKARTA) to narzędzie płatnicze, które przypisane jest do odrębnego rachunku bankowego, w ramach którego, posiadacz karty może korzystać z karty realizując kolejne płatności bez posiadania środków na koncie. Wysokość zaciąganej w ten sposób pożyczki określa przyznany w ramach karty limit. Karty kredytowe (np. karty Visa) są bardzo wygodne w użytkowaniu. Można nimi płacić za dobra i usługi zarówno stacjonarnie, jak i w sieci, a także regulować rachunki. Ponadto posiadają one zazwyczaj bardzo atrakcyjne oprocentowanie, często dużo niższe niż ma to miejsce w przypadku kredytów gotówkowych.

Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza tzw. okres bezodsetkowy. To czas (może on trwać od 50 do 56 dni), w którym do pożyczonej w ramach korzystania z karty kwoty bank nie nalicza żadnych odsetek. Spłata zadłużenia na karcie przed upływem okresu bezodsetkowego oznacza dla jej posiadacza brak dodatkowych kosztów od pożyczonej sumy. Oddaje on bankowi dokładnie taką kwotę, jaką pożyczył. Jest to rozwiązanie niezwykle korzystne, które wpływa na atrakcyjność karty kredytowej jako produktu bankowego i w bezpośredni sposób przekłada się na dużą jej popularność.

Ponadto cała kwota zadłużenia może zostać podzielna na mniejsze raty, co ułatwia spłatę pożyczki i ogranicza ryzyko utraty płynności finansowej przez osobę korzystającą z karty. Wśród licznych zalet kart kredytowych nie można nie wymienić również ograniczonych formalności, których musi dopełnić osoba ubiegająca się o wydanie karty. Zazwyczaj są one zredukowane do absolutnego minimum, a sam proces weryfikacji wniosku przebiega stosunkowo szybko i bezproblemowo.

Kredyt gotówkowy i jego zasady

Kredyt gotówkowy to produkt bankowy cieszący się ogromnym zainteresowaniem wśród klientów banków. Pozwala on pozyskać dodatkowe środki, które można przeznaczyć na dowolny cel. Oprocentowanie kredytu gotówkowego, które w dużej mierze decyduje o ostatecznym koszcie pożyczki, może osiągać różną wysokość, w zależności od wielu czynników, dlatego, aby znaleźć najkorzystniejszą propozycję, warto przeanalizować kilka kolejnych przygotowanych przez banki. Niekiedy banki przygotowują zarówno dla swoich, jak i nowych klientów atrakcyjne promocje, które w znaczący sposób obniżają wysokość oprocentowania, wpływając w ten sposób na niższy koszt kredytu. Zarówno wysokość kolejnych rat, jak i związany z nimi termin spłaty zadłużenia, w większości ofert kredytobiorca może dopasować do własnych potrzeb, co jest bardzo elastycznym rozwiązaniem, umożliwiającym łatwiejszą spłatę zobowiązania. Pieniądze pozyskane za pośrednictwem kredytu gotówkowego można przeznaczyć na dowolny cel.

Karta kredytowa kontra kredyt gotówkowy – co wybrać?

Wybór konkretnego produktu – karty kredytowej lub kredytu powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami. Jeśli dodatkowe pieniądze mają zostać przeznaczone na dość kosztowny cel, wówczas zdecydowanie lepiej sprawdzi się kredyt. Za pośrednictwem karty można bowiem pożyczać zdecydowanie mniejsze sumy (ostateczna wysokość kredytu, jak i limitu na karcie uzależniona jest od oceny zdolności kredytowej ubiegającego się o przyznanie kredytu lub wydanie karty). W swoich rozważaniach warto wziąć pod uwagę również okres spłaty zadłużenia. W przypadku karty jest on dużo krótszy, niż ma to miejsce w przypadku kredytu. Podsumowując: karta kredytowa to sposób na pokrycie bieżących wydatków lub realizację mniej kosztownych planów, kredyt zaś dobrze sprawdza się w przypadku większych inwestycji.

 

Źródła:

https://www.totalmoney.pl/artykuly/837714,kredyty-gotowkowe,kredyt-gotowkowy-czy-karta-kredytowa,1,1

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij