Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron – jak napisać?
Jak napisać rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron? Tak, jest to jeden z rodzajów zakończenia stosunku pracy. Oprócz tego spotyka się takie formy wypowiedzenia, jak za wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia, z upływem czasu, na który umowa o pracę była zawarta, z dniem ukończenia pracy, na której wykonanie była zawarta. Dziś “na tapecie” znajdzie się wypowiedzenie za porozumieniem stron, które cieszy się sporym zainteresowaniem.
O czym należy pamiętać?
Wydaje się, że to pracownik wnosi o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. To fakt, ale o to samo może wnioskować pracodawca. Wszelkie regulacje prawne, jeżeli chodzi o tą formę rozwiązania stosunku pracy, zawarte są w art. 30 § 1 pkt 1 ustawy Kodeksu pracy. Tego rodzaju umowa może zostać zakończona, jeżeli obydwie strony (pracodawca i pracownik) dochodzą do wspólnego porozumienia. Jeżeli tak jest, nie jest istotne podawanie powodu, dlaczego umowa została rozwiązana.
W jakiej formie umowa może zostać zakończona? Obydwie strony mogą podpisać dokument, który został sporządzony “wspólnymi siłami” lub też jedna ze stron może zaoferować drugiej dokument do podpisania. Pracodawca pracownikowi lub w drugą stronę. Uwaga! Przed podpisaniem czegokolwiek, zawsze należy wszystko dokładnie przeczytać, aby mieć pewność, co się dokładnie podpisuje.
Wszystko powinno zostać sporządzone na piśmie. Mówi się, że rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron może zostać zawarte ustnie. Tak, to prawda. Lepiej jednak wszystko mieć na piśmie (w kilku kopiach) w razie ewentualnego postępowania dowodowego, które nie byłoby niczym niezwykłym. To co znajduje się na piśmie, ma większą wagę, niż słowa, które nie zawsze można potwierdzić.
Wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron
Dokument, który powinien zostać podpisany przez obydwie strony, powinien zawierać poszczególne elementy:
- miejscowość,
- datę,
- dane pracodawcy,
- dane pracownika,
- prośba o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron,
- datę,
- podpis osoby wnioskującej o rozwiązanie umowy o pracę.
Ważne jest to, aby w swojej prośbie wskazać dokładny dzień, kiedy owa umowa ma się zakończyć. Nie zawsze musi to być dzień bieżący. Równie dobrze może to być termin za tydzień, miesiąc, czy też jeszcze później. Ważne jest jednak, aby prawidłowo ująć sformułowanie “prośba o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron”.
Jeżeli ktoś ma wątpliwości odnośnie tego, jak taki dokument sporządzić, zawsze może skorzystać ze wskazówek, jakie znaleźć można w wirtualnym świecie. Do wyboru są również prawnicy, którzy to dobrze znają prawo pracy.
Jeżeli ktoś jednak nie spodziewa się żadnych problemów w przypadku złożenia takiego pisma u pracodawcy/pracownika, bez problemu będzie umiał takie pismo sporządzić.
Odpowiedź na wniosek
Jeżeli pracodawca/pracownik wyraża zgodę na takie pismo, wystarczy tylko na takim dokumencie napisać “wyrażam zgodę”, czy też proste “zgadzam się”. Wszystko należy opatrzyć własnoręcznym podpisem, wraz z datą, kiedy to pismo się otrzymało. Wtedy będzie wiadome, że umowa faktycznie wygaśnie w dniu, który został zasugerowany w danym wniosku.
Czy zawsze takie wnioski spotykają się z wyrażeniem zgody? Nie. Niekiedy, jeżeli ma się do czynienia z sytuacją konfliktową, wniosek może zostać odrzucony – zarówno ze strony pracodawcy, jak również pracownika.
Niezależnie od wszystkiego, zawsze należy zadbać o zachowanie formy pisemnej. Dla dobra własnego, jak również drugiej strony, aby nie powstały jakiekolwiek niejasności, rzutujące na przyszłość.
w necie jest maso gotowych wzorów