jak rozliczyć leasing

Jak rozliczyć leasing samochodowy w firmie?

Leasing samochodowy w wielu przypadkach jest niezwykle dobrym wyborem i co ważne korzystnym dla przedsiębiorców. Z tego też powodu wielu z nich decyduje się właśnie na wyposażenie swoje firmy w pojazdy wzięte w leasing. Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę, że korzystając z takiego samochodu w firmie, nie zawsze koszty związane z użytkowaniem można zaliczyć do kosztów podatkowych w pełnej wysokości. Warto więc dowiedzieć się więcej, jak rozliczyć leasing samochodowy w firmie.

Czym jest leasing operacyjny samochodu?

Zacznijmy od tego, by wyjaśnić, czym jest leasing operacyjny samochodu. Jest to nic innego jak umowa cywilnoprawna, która zawierana jest pomiędzy leasingodawcą, czyli osobą finansującą a leasingobiorcą, czyli osobą korzystającą. Leasing operacyjny polega więc na odpłatnym przekazaniu – w tym przypadku samochodu – leasingobiorcy, co odbywa się na określonych warunkach, ale też w określonym czasie. Osoba biorąca samochód w leasing musi uiszczać comiesięczne opłaty, co rzecz jasna może kojarzyć się ze spłatami ratalnymi. Jednak w przeciwieństwie do rat w tym przypadku leasingobiorca nie jest w żadnym przypadku właścicielem samochodu, lecz użytkuje go na określonych zasadach. Z drugiej strony trzeba wiedzieć, że gdy kończy się umowa, leasingobiorca może wykupić pojazd za wcześniej ustaloną kwotę.

Czy opłaty związane z leasingiem zaliczają się do kosztów podatkowych?

Chyba każdy przedsiębiorca wie, że przepisy prawne w Polsce bywają skomplikowane, a do tego zmieniają się jak w kalejdoskopie. Z tego też powodu mając wątpliwości z rozliczeniami, warto postawić na pomoc specjalistów, w końcu brak znajomości przepisów nie zwalnia z odpowiedzialności. Dlatego też dobrze jest swoje rozliczenia zlecić profesjonalnych księgowym i udać się np. do biura rachunkowego w Mysłowicach. Jeżeli chodzi o same opłaty leasingowe, to w tym przypadku warto wiedzieć, czy wliczają się one do kosztów podatkowych i tutaj zastosowanie ma art. 16 ust. 1 pkt. 49a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z których jasno wynika, że opłaty wynikające z kosztów leasingu nie są uznawane za koszty podatkowe, ale w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150 tys. zł pozostaje do wartości samochodu osobowego, który rzecz jasna jest przedmiotem tej umowy. Ta kwota jest wyższa w przypadku samochodów elektrycznych, gdyż tam limit wynosi 225 tys. zł. Na tym etapie warto też dowiedzieć się, czym jest dokładnie wartość samochodu, jak należy ją zdefiniować. I w tym przypadku należy zwrócić uwagę na objaśnienie jakie przedstawiło Ministerstwo Finansów w dniu 9 kwietnia 2020 r. W umowie leasingu wartością samochodu jest jego wartość netto powiększona o niepodlegający odliczeniu VAT. Jeżeli więc leasingobiorca zamierza używać dany samochód, zarówno do celów prywatnych, jak i firmowych, to może odliczyć tylko 50% VAT. Natomiast prawo leasingobiorcy do odliczenia 100% VAT oznacza, że wartością samochodu jest jego wartość netto. Jeżeli w umowie leasingu nie jest podana wartość samochodu z dopracowaniem, czy jest to brutto, czy netto, to leasingobiorca powinien wiedzieć, że w myśl przepisów ta wartość jest wartością brutto.

Czym jest odsetkowa część opłaty?

Nie bez znaczenia w umowie jest też odsetkowa część opłaty. W tym przypadku oddzieleniu podlega część kapitałowa od części odsetkowej, która jest kosztem podatkowym w całości. Oznacza to, że z opłat wynikających z umowy leasingu wyłącza się część odsetkową opłaty. Jest to możliwe na podstawie harmonogramu spłat, który musi być częścią umowy bądź na podstawie faktur, ale tylko wtedy, gdy leasingodawca podaje wartość każdej z tych części osobno. Terminowej spłaty będzie pilnować biuro rachunkowe w Mysłowicach, jeśli zdecydujecie się na jego usługi.

Jak wyglądają koszty podatkowe?

Jeszcze do końca 2018 r. nie obowiązywał żaden limit kosztów podatkowych. Jednak przepisy zmieniły się w dniu 1 stycznia 2019 r. Oznacza to, że każda zmiana, która może mieć wpływ na podatek dochodowy może być uznawana za zmianę umowy. Jeżeli więc zawarliście umowę przed 1 stycznia 2019 r., to opłaty mogą być kosztami podatkowymi w całości do końca trwania umowy. Jeżeli natomiast podpisaliście umowę po 1 stycznia 2019 r., to obowiązują Was nowe przepisy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij