Zadatek a zaliczka - poznaj różnice!

Zadatek a zaliczka – poznaj różnice!

Bezmyślnie i niejednokrotnie bez czytania warunków podpisujemy umowy, dokumenty najmu, umowy przedwstępne czy umowy kupna- sprzedaży różnego rodzaju dóbr materialnych, i nie zastanawiamy się nad skutkami w tak drobnych niuansach nazewnictwa, jak różnice pomiędzy zaliczką a zadatkiem. Obie te nazwy kojarzą się z powierzoną kwotą potencjalnemu sprzedającemu z możliwością zwrotu kwoty którą wpłaciliśmy. I nagminnie zderzamy się z sytuacją kiedy ten zwrot Nam się nie należy i nie rozumiemy dlaczego?

Nieznajomość prawa szkodzi

W przypadku powierzenia zaliczki lub zadatku, i nie otrzymania zwrotu określonej sumy w razie wycofania się z transakcji nie możemy powoływać się na nieznajomość prawa, a także na nieznajomość pojęć zadatek czy zaliczka. Taka niewiedza nie uchroni Nas przed skutkami straty określonej kwoty, która będzie naliczona na rzecz potencjalnego sprzedającego. Dlatego ważne jest aby zapoznać się czym jest zadatek a czym jest zaliczka, oraz poznać różnice pomiędzy tymi dwoma pojęciami często używanymi w kontekście prawnym.

Zadatek a zaliczka – poznaj różnice!

Zadatek czy zaliczka to zabezpieczenie w postaci pieniężnej, która może uchronić Nas lub potencjalnego usługodawcę przed startami finansowymi, lub w przypadku nie wywiązania się z umowy którejś ze stron na zminimalizowanie utraty korzyści z zawartej umowy.

Zadatek czym się charakteryzuje?

Zadatek ma tą zaletę że jest uregulowany zapisem prawnym w Kodeksie Cywilnym w Art.394 i zabezpiecza Nasze prawa w kwestii prawidłowego wykonania usługi lub wywiązania się z zawartej umowy. Zazwyczaj zadatek to określona suma pieniężna w wysokości 20-30% całej kwoty przekazanej drugiej stronie uczestniczącej w akcie podpisania umowy. W razie niedopełnienia, lub niewywiązania się z uzgodnionych warunków, zadatek może zatrzymać osoba która ten zadatek otrzymała czyli sprzedający lub usługodawca np. hydraulik czy deweloper. Natomiast w razie odstąpienia od umowy strony sprzedającej lub usługodawczej to My otrzymujemy zwrot wypłaconego zadatku, ale powiększonego dwukrotnie. Suma zabezpieczająca jest określona w Kodeksie Cywilnym, chyba że w umowie przedwstępnej warunki zostały zmienione i była zgoda obu stron na takie zapisy. W razie niewywiązania się obu stron z umowy zadatek musi być zwrócony, a druga strona nie może domagać się sumy dwukrotnie wyższej. Najprościej rzecz ujmując zadatek przepada na rzecz drugiej strony jeżeli nie wywiążemy się z warunków umowy i ponosimy straty finansowe.

Zaliczka czym się charakteryzuje?

Zaliczka to nieuregulowany prawnie, i obowiązujący zwyczajowo zwrot, pod którym kryje się także określenie przekazanej kwoty pieniężnej na rzecz przyszłego wykonawcy w określonej kwocie. Kwota zaliczki nie może wynosić 100% zadeklarowanej kwoty końcowej należnej za wykonaną usługę. Zaliczka ma pokryć ewentualne koszty na poczet przyszłej usługi, i jest w pewnym sensie zabezpieczeniem przyszłej usługi lub zlecenia. W przypadku zaliczki mamy gwarancję pełnego zwrotu poniesionych kosztów finansowych w takiej kwocie w jakiej została przekazana. Nawet w przypadku nie wywiązania się  umowy strony przeciwnej nie mamy prawa dochodzić powiększonego odszkodowania jak w przypadku zadatku. Otrzymujemy taką sumę jaką przekazaliśmy przy podpisaniu umowy i nieistotne jest jakie straty ponieśliśmy w związku z odstąpieniem od umowy którejś ze stron. W każdym przypadku odstąpienia od umowy którejś ze stron zwrot zaliczki Nam się należy, a w przypadku odstąpienia od umowy obu stron także nie ponosimy w związku z tym strat finansowych w postaci utraty zaliczki. Najprościej rzecz ujmując zwrot zaliczki należy Nam się w każdym przypadku odstąpienia od umowy.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij