Z jakich ulg mogą skorzystać nowi przedsiębiorcy? Czy można liczyć na dotację dla firmy?

Założenie firmy często wydaje się trudne i czasochłonne. Ale w rzeczywistości takie nie jest. Otóż większym problemem jest raczej fakt, że wielu przedsiębiorców, aby zaistnieć na rynku musi ponosić wysokie koszty. Na szczęście nowi przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg. Czas je poznać i dowiedzieć się także, czy można otrzymać dotację dla swojej firmy.

6 m-cy bez składek ZUS

Każdy przedsiębiorca wie, że składki ZUS nie należą do najniższych. Na szczęście nowi przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi, a dokładnie z 6 m-cy bez składek ZUS. Owa ulga znajduje się w art. 18 ust. O prawie przedsiębiorców. W przepisie można jasno przeczytać, że osoby, które rozpoczynają działalność gospodarczą po raz pierwszy albo też zakładają działalność ponownie. Po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej zawieszenia mogą skorzystać z ulgi na start. Ta ulga obejmuje też osoby, które nie wykonują prac na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym bądź też ubiegłym roku wykonywały w ramach stosunku pracy czynności, które można zaliczyć do wykonywania działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy, którzy spełniają te wytyczne mogą skorzystać z ulgi, a dokładnie być zwolnieni z opłacania składek ZUS przez 6 m-cy.

Jak skorzystać z ulgi na start?

Jeżeli chcecie skorzystać z takiej ulgi musicie zgłosić chęć w formularzu ZUS ZZA. Na owej deklaracji zgłaszacie chęć przystąpienia do ubezpieczenia zdrowotnego. Podczas rejestracji musicie podać odpowiedni kod tytułu ubezpieczenia i w tym przypadku jest to kod 0540, czyli dotyczy osób nie podlegających ubezpieczeniom społecznym i podlegającym ubezpieczeniu zdrowotnemu. Ten przepis znajduje się w art.18 ust. 1 ustawy o prawie przedsiębiorców. Deklarację możecie złożyć internetowo, wypełniając wniosek CIDG-1, ale także skorzystać z systemu zintegrowanego z systemem ZUS. Pamiętajcie, że musicie przestrzegać terminu złożenia tego wniosku. Deklaracja musi być złożona w ciągu 7 dni, które liczone są od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Pamiętajcie, że skorzystanie z usługi na start sprawia, że nie musicie opłacać składki zdrowotnej, jednak tylko przez 6 m-cy. Dotyczy to pełnych miesięcy kalendarzowych, a nie konkretnych dat. Najlepiej więc rozpocząć działalność w innym dniu niż 1 dzień miesiąca. Pamiętajcie, że jeśli zawiesicie swoją działalność, nie dochodzi do przerwania biegu ulgi. Zatem po upływie 6 miesięcy nie będziecie mogli już z niej skorzystać.

Dwuletnia ulga dla nowych firm – co warto wiedzieć?

Jeżeli upłynie czas 6-miesięcznego okresu karencji i zdecydujecie się na dalsze prowadzenie działalności gospodarczej, to możecie skorzystać z dwuletniej ulgi dla nowych firm bądź też Małego ZUS-u. W przypadku Małego ZUS-u musicie wiedzieć, że składki obliczane są zawsze od przychodu. Natomiast dwuletnia ulga pozwala na obniżenie wysokości składki na ubezpieczenie społeczne przez okres 2 lat. Tutaj musicie wiedzieć, że minimalną podstawę wymiaru składek, np. na ubezpieczenie emerytalne może stanowić kwota, która nie może być niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. W konsekwencji możecie skorzystać z ulg aż przez 31 miesięcy. Dzięki temu w realny sposób obniżycie koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Fundusze z Unii Europejskiej na rozpoczęcie działalności

Myśląc o założeniu firmy trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw. Nie ma się co oszukiwać, prowadzenie działalności nie jest łatwe. Dodatkowo też utrzymanie się na rynku, biorąc pod uwagę konkurencyjność często okazuje się wręcz niemożliwe. Jeżeli jednak sądzicie, że dacie radę, to sprawdźcie, czy przypadkiem nie przysługuje Wam dotacja z Unii Europejskiej na rozpoczęcie działalności. Ogłoszeń dotyczących konkursów musicie szukać na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Do tego trzeba spełnić określone kryteria. Aby zostać beneficjentem, trzeba złożyć określony formularz rekrutacyjny, oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Trzeba też dokonać wstępnej diagnozy swoich potrzeb szkoleniowych, a więc tego, dlaczego właśnie Wam potrzebna jest ta dotacja i na co ją wydacie. Czekają Was jeszcze szkolenia i napisanie biznesplanu. Biznesplan powinien zakładać okres rozwoju przypadający na dwa lata. Trzeba jeszcze dołączyć harmonogram rzeczowo-finansowy. Starając się o dotację z Unii Europejskiej nie możecie starać się o dotację z Urzędu Pracy. Nie zapominajcie, że dotacje musicie przeznaczyć na rozwój, a nie bieżące rachunki. Informacja od biura rachunkowego dla przedsiębiorców często jest bardzo pomocna. Mianowicie warto udać się do biura rachunkowego, gdzie najlepsi księgowi doradzą Wam, czy macie szansę na otrzymanie dotacji. W innym przypadku warto zastanowić się nad skorzystaniem z programów, np. na rozwój, z urzędu pracy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij