Fot. PAP / Rafał Guz
Fot. PAP / Rafał Guz

Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej nie zakończą się w 2017 r.


Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej nie zakończą się w 2017 r., zespół prokuratorów nadal czeka na opinie biegłych dotyczące wyników ekshumacji, które dotąd przeprowadzono – poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. 

Prokuratura nie chce ujawniać żadnych informacji dotyczących terminów kolejnych ekshumacji. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że w styczniu i lutym kolejne ekshumacje nie były przeprowadzane. W sumie od połowy listopada 2016 r. do końca grudnia – co potwierdzała prokuratura – ekshumowano 11 ofiar katastrofy smoleńskiej.
 
„Zgodnie z przyjętymi przez prokuraturę zasadami o zaplanowanych kolejnych ekshumacjach powiadamiane są sukcesywnie rodziny ofiar. Z uwagi na charakter czynności i szacunek do uczuć rodzin ofiar, prokuratura nie będzie informowała o planowanych terminach ekshumacji” – poinformowała prokurator Bialik. Zaznaczyła jednak, że „czynności ekshumacyjne nie zostaną zakończone w 2017 roku”.
 
Prokurator dodała, że Prokuratora Krajowa czeka na opinie zespołu biegłych z zakresu medycyny sądowej, dotyczące wyników przeprowadzonych ekshumacji. „Po ich otrzymaniu będą one przedmiotem analizy przez prokuratorów z zespołu śledczego” – poinformowała.